YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Baśniobór - larpy czytelników bibliotek gminy Międzyrzec

5 czerwca 2017 18:20:17 | autor: Redakcja / źródło: GBP w Wysokim
2 czerwca odbyła się III edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. W grze terenowej „Baśniobór” wzięło udział około 150 osób, także dorośli.

Baśniobór - niezwykła noc z biblioteką w gminie Międzyrzec (fot. GBP w Wysokim)

Baśniobór to atrakcyjne wydarzenie popularyzujące czytelnictwo, która swoim scenariuszem przypominało grę RPG na żywo lub niezwykle popularne wsród miłośników fantastyki larpy. Zostało ono zorganizowana przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim.

Punkty startowe i zarazem początek scenariusza stanowiły biblioteki w Wysokim, Halasach, Rogoźnicy i Tłuśćcu gdzie spisano kontrakty, czyli zasady postępowania w trakcie gry. Następnie, grupy dzieci zostały przewiezione w cztery punkty lasu w okolicach Sitna i Utrówki, które stanowiły początek gry każdej drużyny.

Gracze na swoich drogach spotykali wiele tajemniczych postaci: Leśników, Dobre Wróżki, Pustelników, Elfów i Strażniczki Tajemnic, od których otrzymywały kolejne części mapy, koperty z podpowiedziami do zaklęcia oraz zadania do wykonania. Celem było uratowanie życia Baśniarki.

Dzieci, aby otrzymać kolejne wskazówki, musiały wykonać różne zadania sprawnościowe i manualne. Grupy rozpoczęły grę o tej samej porze, przemierzając las około 2,5 km do celu. Po zakończeniu gry na drużyny czekało ognisko, na którym wszyscy samodzielnie mogli upiec kiełbaski i wspólnie śpiewać. Tuż przed północą drużyny powróciły do swoich bibliotek, gdzie do rana poprzez różne zaplanowane działania kontynuowano spotkanie z książką.

Rano na dzieci czekał słodki poczęstunek w formie przepysznych bułeczek drożdżowych z czerwoną porzeczką – nowości Cukierni „Wójcik” z Międzyrzeca Podlaskiego.
Realizacja zaplanowanej w tym roku „Nocy Bibliotek” wymagała zaangażowania bardzo wielu osób. Bezinteresownie pomogło ponad 30 osób oraz instytucji, w tym m.in. Nadleśnictwo Międzyrzec wyznaczyło trasy i poprowadziło grupy dzieci, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim pomógł w organizacji, OSP „Stołpno” wsparła organizacyjnie oraz zapewniła baśniowe postacie. Czesław Krzysztof Węgrzyniak, Krzysztof Sójka i Władysław Nowosielski odegrali rolę Pustelników. Transport zapewnili strażacy z OSP Rzeczyca, OSP Pościsze, OSP Kożuszki i OSP Misie. W organizacji pomogła również szkoła w Halasach i Rogoźnicy oraz pracownicy Urzędu Gminy.

Całą akcję honorowym patronatem objął wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.
 


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male