YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Bez światła w sezonie letnim

4 lipca 2020 09:56:51 | autor: Anna Ostapiuk
Od kilku miesięcy na terenie Drelowa i gminy Drelów nocne oświetlenie uliczne pozostaje wygaszone. Kwestię niedogodności z tym związaną porusza jedna z mieszkanek. O komentarz poprosiliśmy wójta Kazimierskiego.

Czytelniczka portalu Międzyrzec.info, mieszkanka Drelowa pani Jagoda, pyta: "Kiedy wróci światło na ulice Drelowa??? Bo jakoś tak nieprzyjemnie bez oświetlenia? (...) ciemności od kilku miesięcy na ulicach Drelowa."

- Światła zostały wyłączone głównie ze względu na oszczędność. Wspólnie z radnymi podjęliśmy decyzję, że w czasie Covid-19, gdy mamy drastyczny spadek dochodów, zwłaszcza z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, musimy szukać znacznych oszczędności. W sezonie letnim, kiedy jest długo widno, nie tylko w Drelowie, ale na terenie całej gminy, wyłączyliśmy oświetlenie uliczne - wyjaśnia wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski. - Oszczędności będą znaczne, ponieważ znacznie wzrosły ceny energii, praktycznie o 100%. Myślę, że co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie sto kilkadziesiąt tysięcy złotych z tego tytułu zaoszczędzimy i będzie to można przeznaczyć na doraźne inwestycje czy najważniejsze potrzeby. Natomiast w okresie zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i jest o wiele bardziej niebezpiecznie, choćby ze względu na śliskie drogi, oświetlenie uliczne zostanie ponownie włączone - zapewnia włodarz, dodając, że w okresie epidemii Covid-19 otrzymał dużo postulatów ze strony radnych i innych mieszkańców, którzy uznali jako niepotrzebne świecenie się świateł ulicznych w okresie letnim, gdy do godziny 21:00 jest jeszcze widno. 

Przypomnijmy, że gmina Drelów jest w trakcie ubiegania się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na oprawy typu LED. Wparcie w postaci 85% dofinansowania inwestycji opiewającej na ok. 2 mln zł pozwoli na wkład własny gminy zaledwie w kwocie ok. 300 tys. zł. - Wniosek jest obecnie po ocenie formalnej. W ciągu miesiąca lub dwóch sprawa się rozstrzygnie i będzie wiadomo, czy otrzymamy to dofinansowanie - informuje wójt Kazimierski. - Przy tej cenie energii elektrycznej i podwyżce, jaka dotknęła samorządy, sądzę, że prócz ewidentnych korzyści z samego bezpieczeństwa i jakości światła, ilości lumenów, które dostarczą nowe oprawy, będą też znaczne oszczędności na rachunkach. Pozwoli nam to w przyszłości nie wyłączać oświetlenia ulicznego w okresie letnim, tak jak to ma miejsce obecnie.

Więcej na temat planowanej inwestycji można przeczytać w artykule ⇒ Jaśniej i taniej.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male