Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9.6°C
Kontakt
gmina Drelów

Blacha 500 549 - głęboka wiara w zderzeniu z twardą rzeczywistością

8 stycznia 2020 11:22 | autor: Anna Ostapiuk
Spektakl bożonarodzeniowy "Blacha 500 549" w wykonaniu Grupy Teatralnej Tu i Teraz, 6.01.2020 r. w Drelowie (fot. Międzyrzec.info)

Pan Bóg to żywa osoba, która interesuje się naszym życiem i naprawdę nam pomaga - tak o głównym przesłaniu najnowszego spektaklu Grupy Teatralnej Tu i Teraz opowiada w dniu premiery twórca scenariusza Zbigniew Steszuk.

Premiera przedstawienia odbyła się tuż po uroczystym Orszaku Trzech Króli , który miał miejsce 6 stycznia 2020 r. "Blacha 500 549" to historia małżeństwa, które w krytycznym momencie znajduje pocieszenie w zaufaniu Bogu. Rodzina aresztowanego za gwałt i morderstwo policjanta doświadcza przemocy i wykluczenia społecznego, w jednej chwili ich świat rozpada się na milion kawałków. Jedynie rodzinna miłość, niezachwiana wiara w niewinność, zaufanie w boską opiekę i moc modlitwy różańcowej dodają sił i pozwalają trwać na przekór ponurej rzeczywistości. Przejmująca, poruszająca najgłębsze pokłady emocji tematyka scenariuszy to swoista wizytówka drelowskiej grupy "Tu i Teraz" działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie.

- Ta tematyka chodziła mi po głowie od dłuższego czasu, chciałem napisać coś z wątkiem sensacyjnym. Pomysł na tegoroczny scenariusz rodził się w bólu, siermiężnie i mozolnie. Zajęło mi to z przerwami rok czasu - o początkach pracy nas "Blachą" opowiada autor scenariusza Zbigniew Steszuk - Oczywiście pomysł był w powijakach, bardzo ogólny, natomiast w trakcie pisania pewne rzeczy mi się precyzowały, dokonywałem stałej korekty.

Kolejny już scenariusz opracowany przez Zbigniewa Steszuka opiera się o głęboką wiarę w Boga, która pozwala przetrwać najbardziej dramatyczne chwile. - Ta moja działalność pisarska w zasadzie jest związana z pewnym pomysłem na przekaz stricte religijny.  Myślę, że słowo Bóg w dzisiejszym życiu nas współczesnych ma znaczenie najczęściej pejoratywne, to znaczy negatywne. Bóg nam się kojarzy jako osoba, która pośród nas albo w ogóle nie występuje, a jak już, to jako jakaś kazuistyczna postać - wyjaśnia drelowski aktor i scenarzysta - A ja chciałem pokazać, że to jest żywa osoba, która interesuje się naszym życiem i naprawdę nam pomaga. To takie główne przesłanie, a cała reszta... można to było ubrać w jakieś inne wydarzenie, w inne piórka. To po prostu życie.

Grupa Teatralna Tu i Teraz działa przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie już 8 lat. Każdego roku przygotowuje oprawę Drogi Krzyżowej ulicami Drelowa, wzięła udział w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych ze spektaklem "Środopoście", a od kilku lat wystawia na deskach drelowskiej sceny spektakle bożonarodzeniowe, jak choćby "Świąteczna babcia" czy ubiegłoroczne wzruszające "Białe Łabędzie". Przyjaciele, sąsiedzi, mieszkańcy kilku okolicznych miejscowości, to w tym składzie tkwi siła aktorów amatorów. - Człowiek uwikłany jest w różne obowiązki rodzinne i zawodowe, to nie jest takie proste, żeby się zorganizować, przychodzić na próby i spotkania. To ogrom wysiłku. Spotykamy się zazwyczaj raz w tygodniu, ale przed premierą nawet trzy razy - Zbigniew Steszuk opowiada o codziennych przygotowaniach - Jeżeli nawet na premierze coś pójdzie nie tak, to nie ma to dla nas większego znaczenia. Przecież my nie jesteśmy profesjonalistami, a i im często różne gafy się zdarzają. Nie o to w tym chodzi, a o pewien przekaz. Myślę, że jest on bardziej dostępny naszym sąsiadom, bo jest grany przez sąsiadów, czyli przez ludzi, z którymi na co dzień spotykamy się na ulicy. I to jest fajne. Spotykamy się na próbach i to samo w sobie jest wartością. Ludzie chcą się spotykać, chcą tworzyć razem. To fascynaci teatru.

Podczas premiery "Blachy" niejednokrotnie pośród publiczności wybuchały brawa, a finał uwieńczono owacją na stojąco. Pomimo trudnej tematyki spektaklu, osadzenie go w klimacie Bożego Narodzenia wywołało nostalgię i nadzieję na lepsze jutro. Nuta optymizmu płynąca ze sztuk drelowskiej grupy każdego roku poszerza grono odbiorców, co widać po coraz pełniejszej sali widowiskowej. Aktorzy z zapałem i talentem, bogate w wartościową treść scenariusze, nastrojowa oprawa muzyczna oparta o dawne i współczesne pastorałki, pełna widownia... Czego życzyć grupie, która świetnie radzi sobie na deskach teatralnych? - Dobrej pamięci! - śmieje się Zbigniew Steszuk - Naprawdę dobrej pamięci, żebyśmy nie zapominali tekstu!

UWAGA : Spektakl zostanie wystawiony ponownie, tym razem w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, 9 lutego 2020 r. o godz. 17:00.

W dotychczasowym dorobku Grupy Teatralnej Tu i Teraz z Drelowa znalazły się spektakle:

27.12.2015 r. - Wigilia w autobusie
18.12.2016 r. - Świąteczna babcia
30.04.2017 r. - Środopoście
6.01.2018 r. - Trzej Królowie
6.01.2019 r. - Białe łabędzie
6.01.2020 r. - Blacha 500 549

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny