YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Cały rok na ludowo

27 listopada 2019 08:30:02 | autor: Anna Ostapiuk
Podopieczni SOSW w Międzyrzecu Podlaskim zapoznali się z zawodem garncarza i techniką tkania krajki. Zajęcia manualne połączone z lekcją historii rzemiosła podsumowały roczny projekt upowszechniania kultury ludowej.

Warsztaty tkackie w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Międzyrzecu Podlaskim (fot. SOSW)

W związku z trwającym w powiecie bialskim programem „2019 Rokiem Kultury Ludowej” Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Międzyrzecu Podlaskim podjął działania zmierzające do upowszechniania spuścizny kulturowej wśród najmłodszych uczestników życia społecznego. Uczniowie placówki wzięli udział w licznych warsztatach poświęconych dawnym zawodom, rzemiosłom i technikom artystycznym.

Uwieńczeniem rocznego scenariusza zajęć były warsztaty garncarstwa i tkactwa przeprowadzone we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. Ponad 10 osób uczestniczyło w pracach przy kole garncarskim i prostym warsztacie tkackim. Zajęcia poprowadziły instruktorki GCK Beata Lewczuk i Angelika Magier, koordynatorem programu przez cały rok była Beata Panasiuk, nauczyciel SOSW.

Podopieczni placówki w trakcie trwania programu poświęconego kulturze ludowej mieli okazję nawiązać ścisłą współpracę z organizacjami z terenu gminy Drelów i zapoznać się m.in. z dawną techniką siutarzu – tkania na krosnach (Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek) i tradycją wicia palmy wielkanocnej (Koło Gospodyń Wiejskich z Żerocina), poznali także tańce i przyśpiewki ludowe podczas gościnnego występu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Drelowiacy” działającego przy GCK w Drelowie. Dzieci jeździły również do Muzeum Wsi Lubelskiej i brały udział w warsztatach „Życie codzienne rodziny Książków w Teodorówce”.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male