Na władze miasta od dłuższego czasu wywierano naciski, aby zapewnić nowe lokum Warsztatom Terapii Zajęciowej. Od momentu utworzenia w 1999 r. funkcjonują one w budynku krytej pływalni przy ulicy Zarówie. - Od lat problemy lokalowe są tam rozwiązywane prowizorycznie – tłumaczy Anna Skerczyńska, kierownik działu rehabilitacji społecznej PCPR.
Gdy zepsuła się winda i nie otrzymano zgody na jej dalszą eksploatację wystąpiła konieczność przeniesienia części pracowni z piwnicy na wyższe kondygnacje. W efekcie zrobiło się tam bardzo ciasno. Władze miasta rozważały dwie koncepcje rozwiązania problemu - budowę nowej siedziby lub adaptację obiektu na ulicy Zahajkowskiej. Wybrano ten drugi pomysł.
Inwestycję przy ulicy Zahajkowskiej rozpoczęto w poprzedniej kadencji samorządu. Budynek miał pełnić funkcje szkoleniowo-konferencyjne, z częścią hotelową i restauracją. Do dziś pozostaje
niewykończony. Położono wprawdzie dach, wstawiono okna i drzwi, ale nie ma nadal ogrzewania i co gorsze, w budżecie brakuje pieniędzy na wykończenie. Dotychczas na inwestycję wydano około 600 tys zł. Szacuje się, że potrzeba jeszcze około 2 mln zł, by zrobić kotłownię, instalacje i przyłącza.
- Budowa obiektu o funkcji hotelarsko-konferencyjno-restauracyjnej wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Jeżeli zrezygnujemy z hotelu i restauracji, to wykończenie będzie o wiele tańsze – tłumaczy burmistrz Zbigniew Kot. Podkreśla, że problemem byłoby także późniejsze utrzymanie budynku i jego wykorzystanie. - Letni sezon jest dość krótki, a hotel i restaurację trzeba by utrzymywać przez cały rok – tłumaczy.
Podczas rozmów z zarządem Podlaskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych oraz kierownictwem WTZ i PCPR ustalono, że przeniesienie WTZ na ulicę Zahajkowską będzie dobrym rozwiązaniem. Wykonano już niezbędne prace związane z przeprojektowaniem budynku i złożono wniosek o dofinansowanie jego wykończenia z funduszy unijnych.
Jestem przekonany, że to dobre rozwiązanie – mówi burmistrz. - Z budynku będą korzystały WTZ, PSON oraz Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa. Zainteresowani tą inwestycja sa także wójtowie okolicznych gmin, bo na ich terenie również są osoby niepełnosprawne, które będą z tego korzystać – opowiada Zbigniew Kot.
Warsztaty Terapii Zajęciowej funkcjonują w Międzyrzecu od 1999 r. Jest to placówka pobytu dziennego dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zajęcia w WTZ odbywają się przez 5 dni w tygodniu. Ich celem jest stworzenie niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej. W placówce jest pracownia plastyczna, krawiecka, gospodarstwa domowego, komputerowa oraz pracownia galanterii skórzanej. Uczestnicy zajęć korzystają z pomocy psychologa i maja zapewnioną opiekę medyczną. Organem prowadzącym WTZ jest Podlaskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, a działalność warsztatów nadzoruje i finansuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Obecnie z WTZ korzysta 28 osób, z zapotrzebowanie jest dużo większe.
- Cały czas zgłaszają się osoby, które chciałyby skorzystać z warsztatów, jednak obecnie z powodów lokalowych jest to niemożliwe – stwierdza Anna Skerczyńska. - W nowym budynku będzie można utworzyć nowe pracownie. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy więcej pieniędzy na funkcjonowanie WTZ. Z warsztatów skorzystają wszyscy chętni – dodaje.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny