Dieta przy nadciśnieniu powinna zawierać większą ilość zdrowych węglowodanów, zwłaszcza tych, które pochodzą z warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Najlepiej, aby węglowodany stanowiły 50-60% składników w diecie. Z kolei warto zwrócić uwagę na zmniejszenie ilości spożycia tłuszczów nasyconych, które są obecne m.in. w tłustym mięsie, fast foodach i produktach smażonych. To bardzo ważne, gdyż tłuszcze nasycone wpływają na wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Kolejna ważną zasadą w diecie przy nadciśnieniu jest jedzenie większej ilości warzyw i owoców. To niezwykle ważne, gdyż zawierają one błonnik, witaminy oraz antyoksydanty, które pomagają w regulowaniu poziomu ciśnienia i przy okazji też dbają o Twoje zdrowie. Szczególnie sięgaj po banany, pomidory, szpinak, ziemniaki oraz cytrusy.
Bardzo często problemy z nadciśnieniem tętniczym krwi mają osoby z nadwagą i otyłością. W takich przypadkach kluczowe jest zadbanie najpierw o kontrolę spożywanej liczby kalorii. Warto pamiętać o tym, że kaloryczność należy dopasować także do swojego trybu życia. Pomocna będzie dieta pudełkowa np. ze strony internetowej https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/szczecin/ .
Ważne jest także to, aby spożywana dieta była zbilansowana i zawierała zarówno węglowodany złożone, białko, jak i zdrowe tłuszcze.
Ważne jest to, aby wiedzieć, że niektóre produkty mogą podnosić ciśnienie krwi. Szczególnie negatywny wpływ ma żywność wysoko przetworzona, fast foody, duża ilość czerwonego mięsa, słone przekąski oraz napoje energetyczne i alkoholowe. Nadmiar kofeiny również może prowadzić do skoków ciśnienia, dlatego warto ograniczyć spożycie kawy i mocnej herbaty.
Sól jest jednym z głównych czynników, które podnoszą ciśnienie tętnicze. Dlatego zaleca się ograniczenie soli do maksymalnie 5 g dziennie. Zamiast soli warto używać zdrowszych zamienników takich jak zioła i przyprawy, sos sojowy czy sery. Istotne jest również ograniczenie spożycia cukru, który wpływa na wzrost ryzyka nadwagi i otyłości, a do tego zwiększa ryzyko chorób serca.
Źródła potasu powinny znajdować się bardzo często w posiłkach osób, które borykają się z nadciśnieniem. Jakie produkty bogate w potas warto wybierać? Na przykład pomidory, bataty, ziemniaki, nasiona roślin strączkowych, banany, awokado, szpinak.
Jedzenie przy nadciśnieniu to jedna kwestia, ale ważną rolę odgrywa również odpowiednie nawodnienie organizmu, bo realnie wpływa na utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Zaleca się spożywanie co najmniej 1,5–2 l wody dziennie. Najlepiej zrezygnować z napojów gazowanych i słodzonych oraz z alkoholu.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny