Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-0.3°C
Kontakt
Region

Czekając na węgiel

15 października 2022 12:35 | autor: redakcja

Dziewięć samorządów z powiatu bialskiego zadeklarowało już zainteresowanie dystrybucją węgla dla swoich mieszkańców. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów na maksymalnym poziomie 1500 zł. Mieszkańcy mają płacić nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Zgodnie z proponowanymi przepisami gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Różnica w postaci 500 zł za tonę, to środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy (m.in. koszty transportu).

Projekt ustawy zakłada uproszczenie formalności związanych z zakupem i sprzedażą węgla przez gminy. Samorządy w tym przypadku będą zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych i z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla. Gminy będą mogły prowadzić dystrybucję węgla poprzez własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki (np. komunalne). Mogą też podpisywać umowy ze składami węgla lub innymi gminami. Projekt ustawy o dystrybucji węgla w przyszłym tygodniu ma trafić pod obrady Sejmu.

Poseł Dariusz Stefaniuk poinformował, że są już pierwsi samorządowcy z powiatu bialskiego zainteresowani dystrybucją węgla na terenie swoich gmin. Wspólnie chcą to zrobić Piszczac, Sosnówka, Sławatycze, Łomazy i Tuczna. Skład opału w tym przypadku miałby być zorganizowany w tej ostatniej gminie.

Spotkanie zainteresowanych dystrybucją węgla odbyło się także w Terespolu. Uczestniczyli w nim wójtowie Kodnia, Rokitna, Janowa Podlaskiego oraz burmistrz Terespola.

„Dziękuję kolejnym samorządowcom, którzy są otwarci na współpracę. Razem możemy więcej. Wspólnie czujemy wielką odpowiedzialność za nasz kraj i region” - podsumował poseł Stefaniuk.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (25 października 2022 11:21)
  Burmistrz Kot i działacze PSL?
  autor: Gość

  (25 października 2022 10:14)
  Pytanie za 100 pkt. Kto odpowiada za skład Rady Nadzorczej w PUK? i dalej ma wpływ na Zarząd?
  autor: gość

  (25 października 2022 07:38)
  Zdaje się że ty nie jesteś zorientowany, w tej sieci powiązań, układów i kumoterstwa, które stworzyło PSL na naszym terenie i nie tylko. To oni są największą samorządowa zarazą.
  autor: Gość

  (24 października 2022 21:14)
  Tyle wiesz o polityce co Kot napłakał.
  autor: gość

  (24 października 2022 18:51)
  Burmistrz Kot to członek-pionek Platformy Obywatelskiej. PSL to struktury stricte mafijne, ich macki są najbardziej widoczne w powiatach, małych miastach i gminach. To ich ludzi, tak jak chwasty, należy wykarczować.
  autor: Gość

  (24 października 2022 12:13)
  Nie zapominaj o zielonej mafii z PSL. Oni są języczkiem u wagi, to im zależy na zachowaniu układu i stołków. Skolimowski to próżniak, w Międzyrzecu znienawidzony.
  autor: Gość

  (24 października 2022 11:18)
  Idę o zakład, że o fotel burmistrza zawalczy ten obecny (PO) i wicestarosta(PiS). Ten ostatni szans nie ma (sukcesów i aktywności poza obecnością na mszach brak), ale w zamian za ... (fotel zastępcy?) nie wystawi nikogo silniejszego - pracował nad tym kilkanaście lat.
  autor: gość

  (24 października 2022 09:51)
  Jesteś w błędzie. Burmistrz Kot jest wierny, nie wiem czy w małżeństwie, ale w PO-lityce napewno. Do ostatniej złotówki, wierny Platformie Obywatelskiej.
  autor: Gość

  (24 października 2022 08:40)
  Eee no nie wiem... PO ma słabe wyniki, a PiSu poza Stefaniukiem i Januszem nie ma. Taki drobny interesik nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie. Głośno się już mówi, że KOT sprzedał się, panowie porozumieli się co do przyszłych wyborów. Ciemny lud pójdzie i zagłosuje, a fotele już obsadzone.
  autor: gość

  (24 października 2022 08:24)
  Miastem Międzyrzec Podlaski, rządzi PO-wazny burmistrz. On nie zniża się do takiego PO-ziomu.
  autor: Gość

  (24 października 2022 00:41)
  Czy miasto Międzyrzec Podlaski bierze udział w tej całej maskaradzie?
  autor: gość

  (16 października 2022 17:02)
  Stef
  Przecież żona Pana Posła Stefaniuka pracuje w jednej z wyżej wymienionych gmin
  autor: Rio

  (15 października 2022 21:38)
  Hahahaha. Wyngla nima, wyngla nima to wina tego.... Sasina
  autor: Śmiechu warte

  (15 października 2022 21:00)
  pis doprowadził do tego bałaganu , a pan stefaniuk niech lepiej przypilnuje żonę żeby w spółkach skarbu państwa np w jelczu gdzie jest w radzie nadzorczej za odpowiednia kasę - bo jest po kosmetyce, ładnie nakładała puder na maski SAMOCHODÓW
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny