Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
6.6°C
Kontakt
Region

Czyszczenie klimatyzacji i jej konserwacja

29 sierpnia 2019 11:48 | autor: Porada eksperta

Klimatyzatory, jak każde inne nowoczesne urządzenia, w przypadku awarii lub niewydajnego działania, mogą tworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia, a także narażają użytkownika na koszty i straty spowodowane zniszczeniem i koniecznością naprawy.

Dlatego większość urządzeń technicznych należy poddawać okresowym przeglądom serwisowym, by jak najlepiej zapewnić działanie i wydłużyć żywotność urządzenia. W przypadku klimatyzatorów pierwszym i wyraźnym objawem konieczności wyczyszczenia i przeprowadzenia przeglądu jest wydobywająca się nieprzyjemna woń z urządzenia.  Zazwyczaj mamy do czynienia z nagromadzeniem się bakterii, grzybów czy pleśnią. Jak czyścić i konserwować klimatyzację?

Osoby, które przebywają w pomieszczeniu klimatyzowanym i wdychają zanieczyszczone powietrze, narażone są na różnego rodzaju choroby. Dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie urządzeń klimatyzacyjnych, ponieważ są wymiennikami ciepła, przez które przepływa powietrze wraz z kurzem, pyłem i wszystkim, co znajduje się w powietrzu.

Pierwszą barierą, na którą natrafia powietrze, jest filtr. W większości urządzeń domowych jest to filtr elektrostatyczny wielokrotnego użycia powleczony cienką plastikową siatką. Jego zaletą jest to, że myje się go pod bieżącą wodą razem z mydłem i spłukuje środkiem bakteriobójczym. Innym rodzajem filtra jest filtr plasmowy lub filtr jednorazowy, który należy wymieniać regularnie. Najwrażliwsza na rozwój bakterii, grzybów i pleśni jest taca skroplin umiejscowiona pod wymiennikiem. Ciągła wilgoć wysoka temperatura to idealne warunki na rozwój wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę, aby ten element parownika był bardzo dokładnie wyczyszczony środkiem grzybobójczym.

Dezynfekcję parownika należy rozpocząć od góry wymiennika, spłukując go aż po sam dół. Innym miejscem, w którym zauważa się rozwój bakterii jest wentylator nadmuchowy w parowniku. Czyszczeniu okresowemu należy poddawać także skraplacz oraz chłodnicę.

Okazuje się, że najgorszym okresem dla pracy klimatyzatora zewnętrznego jest przełom kwietnia i maja, ponieważ odnotowuje się wtedy wzmożone pylenie drzew, co dodatkowo zanieczyszcza klimatyzator. W okresie wiosennym zadbaj o wyczyszczenie klimatyzacji: https://www.caligo.pl/wiosenna-promocja-na-czyszczenie-klimatyzacji/ .

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny