Uroczystość, na którą przybyło ponad 200 osób, odbyła się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Halasach. W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie odczytano fragmenty ośmiu nowel zaproponowanych przez Parę Prezydencką: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.
– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii (...)
Spotkajmy się wszyscy, by razem odkryć piękno i aktualność nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.
– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Fragmenty nowel, przeplecione scenkami fabularnymi w wykonaniu uczniów szkoły, odczytali wójt Krzysztof Adamowicz wraz z radnymi i pracownikami Gminy, poseł RP Stanisław Żmijan, przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno Oświatowego Gminy Międzyrzec i Stowarzyszenia Moja Gmina, jednostek pożarniczych z Rogoźnicy i Międzyrzeca, pracownicy szkół w Halasach, Kożuszkach, Tuliłowie, Rzeczycy, Rogoźnicy, Tłuśćcu, Misiach i Rudnikach oraz przedszkola w Rzeczycy, pracownicy GOK i GBP, członkinie KGW z Krzewicy i Tłuśćca, sołtysi wsi Kożuszki, Wysokie, Zaścianki, Rudniki i Łukowisko, mistrz sportu Muay Thai Wiktor Waszczuk, przedstawicielka scholi "Niezapominajka", przedstawiciel Nadleśnictwa i mediów, a także czytelnicy i sympatycy biblioteki – w sumie 44 osoby.
W trakcie uroczystości wręczono statuetki „Przyjaciel Biblioteki” , które w tym roku otrzymali ks. Michał Wawerski, Rafał Tomczak – pracownik Urzędu Gminy oraz Jednostki OSP z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski.
Rozstrzygnięto również konkurs "Duch książki na fotografii" zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Międzyrzecu Podlaskim. Decyzją jury nagrody przyznano:
I kategoria: uczniowie szkoły podstawowej klas I – V (6 zestawów – 30 osób)
Nagroda główna: „Dziewczynka z zapałkami” H.CH. Andersen
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy: Amelia Siejko
Wyróżnienie: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” Maria Konopnicka
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy: Judyta Podgajna, Lena Łosicka, Artur Osiejuk, Bartosz Skolimowski, Monika Mironiuk, Marcelina Mościcka, Mateusz Semeniuk
II kategoria: uczniowie szkoły podstawowej klas VI – VII, oddziałów gimnazjalnych, szkół średnich (7 zestawów – 26 osób)
Nagroda główna: „Mały książę” Antoine de Saint – Exupery
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy: Łukasz Matejek
Wyróżnienie: „Opowieść wigilijna” Karol Dickens
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach: Klaudia Chwedoruk, Kacper Gawrysiuk, Damian Korolczuk, Julia Kozakiewicz, Julia Tymoszuk, Klaudia Tymoszuk, Kacper Zaniewicz
III kategoria: dorośli (4 zestawy – 21 osób)
Nagroda główna: „Dobra pani” Eliza Orzeszkowa
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy: Dorota Herda, Dorota Charczuk, Bogusława Małek, Artur Stefaniuk, Małgorzata Kuzak, Marta Sawczuk, Agnieszka Semeniuk, Ewa Michalczuk, Justyna Kołodziejczuk
Wyróżnienie: „Orka” Władysław Stanisław Reymont
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach – nauczyciele i mieszkańcy wsi: Renata Kurenda, Emilia Olszewska, Marzena Przybyłowska, Barbara Węgrzyniak, Czesław Węgrzyniak, Kinga Szymona
Wydarzenie uświetniła śpiewem Katarzyna Nejranowska, animatorka kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, wykonując utwory „Krakowski spleen” i „Sen o Warszawie”.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny