Była to już 11. edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP. Nieprzypadkowo w tym roku wybrano „Ballady i romanse”. Opublikowano je w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główną część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
„Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” - napisał do uczestników akcji prezydent Andrzej Duda. W parku Potockich jego list odczytał zebranym wiceburmistrz Paweł Łysańczuk.
Biblioteka do wspólnego czytania Mickiewicza zaprosiła: Elżbietę Kamasę, Marię Kuczborską, Bogumiłę Chajbos, Edytę Banachewicz, Justynę Telegę-Tusz, Martę Muszyńską, Ewę Holeszczuk, Klaudię Kłos, Andrzeja Mironiuka, Leszka Sokołowskiego, Grzegorza Kowalczyka i Andrzeja Marciniuka. Wśród wybranych utworów była „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Rybka”, „Powrót taty” i „Lilie”. Recytowanej poezji przysłuchiwała się młodzież z międzyrzeckich szkół. Warto wspomnieć, że wszystko odbywało się w pięknej scenografii przygotowanej przez panie bibliotekarki z dyrektor MBP Haliną Bugajewską na czele.
Foto: Miejska Biblioteka Publiczna
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny