YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Denary znalezione w lesie

1 marca 2018 16:56:08 | autor: Michał Olesiejuk
Jeszcze rok temu niewielu z nas przypuszczało, że przed Słowianami tereny gminy Drelów mogły zamieszkiwać ludy germańskie. Dziś, po ostatnich słynnych już znaleziskach w Witorożu, odnaleziono kolejne pamiątki z okresu wpływów rzymskich. W jednym z lasów na terenie gminy natrafiono na 75 srebrnych denarów z II-III wieku.

 

- To bardzo ważne i wielkie odkrycie, które przybliża nas do tematu, którym zaczęliśmy zajmować się w 2017 roku, czyli plemieniem Gotów na terenie gminy Drelów. To kolejne dużej skali znalezisko związane z tym ludem - mówi Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia.

Mieszkaniec gminy Drelów, w trakcie spaceru, natrafił w lesie na ciekawe znalezisko w postaci kilku srebrnych monet, jak się później okazało z okresu wpływów rzymskich. O znalezisku poinformował Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas wizytacji miejsca znaleziska przedstawiciel konserwatora razem ze znalazcą natrafili na kolejne kilkanaście monet. Kilka dni później z inicjatywy Bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zorganizowano wyjazd poszukiwawczy. Uczestniczyli w nim archeolodzy z Muzeum Południowego Podlasia, członkowie Koła Naukowego „Fibula” oraz pracownicy Nadleśnictwa Międzyrzec. Podczas wspólnych prac odnaleziono w sumie 75 srebrnych denarów rzymskich.

- To ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II-III wieku, takich jak cmentarzysko w Witorożu. Pokazuje to, że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów było w tamtym okresie znaczne. Należy więc zakładać, że obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków, skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po prawie dwóch tysiącach lat. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca - mówi wójt Piotr Kazimierski.

Kierownik delegatury zapowiedział, że wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie nagrody znalazcy za godne naśladowania, świadome zachowanie. Monety znajdą się w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i na pewno zostaną pokazane także w Drelowie.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male