YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Dodatek solidarnościowy już dostępny

24 czerwca 2020 19:31:05 | autor: redakcja
Jeśli w następstwie epidemii COVID-19 po 15 marca 2020 roku straciłeś pracę lub Twoja umowa wygasła, możesz otrzymać dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł. Przysługuje on od 1 czerwca, przez 3 miesiące.

Dodatek solidarnościowy przysługuje jeżeli:

- pracodawca rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem po 15 marca 2020 roku,
- Twoja umowa o pracę na czas określony wygasła po 15 marca 2020 roku.

Dodatek otrzymasz jeśli:

- mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub jesteś cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19,
- podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku,
- Twój pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem albo Twoja umowa wygasła po 15 marca 2020 r. z upływem czasu, na który ją zawarłeś,
- nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji kiedy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).

Co zyskasz? Otrzymasz wsparcie finansowe w wysokości 1400 zł miesięcznie za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jeśli już pobierasz zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane bezrobotnym na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji i uzyskasz prawo do dodatku solidarnościowego, urząd pracy zawiesi Twoje dotychczasowe świadczenie.

WAŻNE! Dodatek solidarnościowy możesz otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym złożyłeś wniosek.

Kiedy i jak złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć do 31 sierpnia 2020 r. Aby go otrzymać musisz złożyć do ZUS wniosek na formularzu EDS. Wniosek możesz przekazać wyłącznie elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

WAŻNE! Wniosek o dodatek solidarnościowy nie zostanie rozpatrzony jeśli złożysz go po 31 sierpnia 2020 r.

Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z Tobą e-mailem lub telefonicznie. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego będzie na Twoim profilu Ubezpieczonego na portalu PUE ZUS. Jeśli pozytywnie ZUS rozpatrzy Twój wniosek, otrzymasz dodatek solidarnościowy na wskazany przez Ciebie we wniosku rachunek bankowy. Decyzję odmowną w sprawie dodatku solidarnościowego będziesz miał na portalu PUE ZUS.

Jeśli otrzymasz odmowę prawa do dodatku solidarnościowego, będziesz mógł odwołać się do sądu.

Jeśli masz status bezrobotnego, musisz niezwłocznie poinformować urząd pracy o przyznaniu dodatku solidarnościowego. Jeśli pojawią się okoliczności, które uzasadniają utratę prawa do dodatku solidarnościowego, musisz niezwłocznie poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Gdzie otrzymasz pomoc?

- w dni robocze (pn. - pt.) w godzinach 7–18 w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00,
- za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: cot@zus.pl

źródło: gov.pl

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male