YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Dotacja dla parafii w Drelowie

15 czerwca 2020 08:40:08 | autor: Anna Ostapiuk
Parafia Rzymskokatolicka w Drelowie otrzymała dotację celową przeznaczoną na opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich na terenie kościoła wpisanego do rejestru zabytków. Do finansowego wsparcia remontu kościoła przyłącza się drelowski samorząd oraz sami parafianie.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Drelowie (fot. Parafia Drelów)

Podczas ostatniej sesji Rada Powiatu w Białej Podlaskiej udzieliła zgody na przyznanie dotacji celowej na sfinansowanie prac konserwatorskich przy zabytku wpisanym pod numerem A/1282 do rejestru zabytków znajdujących się na terenie powiatu bialskiego.

Dotację w kwocie 20 000 zł przyznano Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Drelowie w dniu 27 maja Uchwałą nr XXII/14/3/2020 Rady Powiatu i zostanie ona przeznaczona na opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich, wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego Zespołu Kościoła Rzymskokatolickiego w Drelowie wpisanego do rejstru zabytków w dniu 20 sierpnia 1997 r.

Zakres prac remontowych, jak informuje ks. Wiesław Mańczyna, proboszcz parafii od 2005 r., obejmie m.in. wymianę posadzek przyziemia wraz z wykonaniem ogrzewania podłogowego zasilanego gazem, demontaż drewnianej boazerii, skucie tynków przyziemia i odtworzenie ich w systemie renowacyjnym, odnowienie i wyzłocenie ołtarza głównego oraz dwóch ołtarzy bocznych, a także pomalowanie wnętrza świątyni.

Również samorząd gminy Drelów przyłączy się do wsparcia finansowego przy renowacji zabytkowego drelowskiego kościoła, niemego świadka męczeństwa unitów w 1874 r. Część środków zabezpieczy także wkład własny parafian, dla których historia trzynastu przodków poległych za wiarę jest wciąż żywa. 

Przewidywany koszt prac remontowych i konserwatorskich siega ponad 1 mln 120 tys. zł. Parafia wnioskuje o dofinansowanie inwestycji kwotą ponad 860 tysięcy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

REKLAMA
reklama

 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (15 czerwca 2020 23:02:10) Parafie Unickie Drelów i Pratulin można prównać liczbę mieszkańców i inwestycje. autor: parafianin
    (15 czerwca 2020 15:17:09) TROLE PIS-WSKIE JAK ZWWYKLE CZUWAJĄ NA INTERNECIE, PYTANIE CZY OJCIEC RYDZYK DOSTAŁ 200 MILIONÓW OD RZĄDU PISU CZY NIE ? autor: gość
    (15 czerwca 2020 13:36:50) i TO SCHWALI ! LEPIEJ DAWAĆ NA INWESTYCJI W PARAFIACH NIŻ RYDZYKOWI DAWAĆ KILKASET MILIONÓW JAK ZROBIŁ PIS W CIĄGU OSTATNICH 5 LAT autor: gość
    logo male