Uroczystość zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Kazimierza Jóźwika, po której barwny korowód prowadzony przez poczty sztandarowe przemaszerował na plac imprezowy przy Gminnym Centrum Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna i prezentacja delegacji wieńcowych poszczególnych sołectw.
Zgromadzonych powitali wspólnie wójt Piotr Kazimierski i dyrektor GCK Michał Olesiejuk. Włodarz przyjął chleb dożynkowy z rąk starostów Anny i Macieja Daniluk. prowadzących od 20 lat gospodarstwo sadownicze, zapewniając, że będzie go dzielił sprawiedliwie, by nikomu w gminie nigdy go nie zabrakło.
- Dożynki to wielkie święto. Wyjątkowe święto, święto rolników (...) Choć sytuacja wokół nas się zmienia i zmienia się nasza gmina, powoli stając się nie tyle gmina rolniczą, co zamieszkałą przez ludzi na wsi. Na wsi, która zmienia się, bo zmienia się świat, ale te wartości, które stoją u podstaw sukcesu naszej polskiej wsi, sukcesu naszych rolników, a przez to całej Rzeczpospolitej, są niezmienne. Bardzo zależy nam na tym, żeby te wartości: umiłowanie pracy, tradycji, poszanowanie dla pracy, poszanowanie dla zbiorów, było odpowiednio celebrowane. Mimo że wszystko wokół nas się zmienia, zmienia się Europa, zmienia się świat, w którym żyjemy, to my tutaj na podlaskiej ziemi winniśmy pamiętać, skąd pochodzimy (...), wszystko po to, aby naszym dzieciom żyło sie lepiej, tak, jak my zdecydujemy - podkreślił wójt Piotr Kazimierski , kierując szczególne podziękowania i gratulacje do rolników z gminy Drelów. Podziękował również wszytkim tym, którzy na co dzień budują między sobą dobre społeczne relacje oparte na wzajemnym szacunku, szacunku do pracy i etosu odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją. - Dożynki to nie tylko zwieńczenie pracy rolnika, ale pracy nas wszystkich. Nasze wspólne relacje to nasza siła. Bardzo liczę na to, że tak będzie nadal, że będziemy wspólnie współpracować dla naszej gminy i ten czas oraz to miejsce, które zostało nam dane, wykorzystamy najlepiej jak tylko portrafimy.
Kilka słów do zgromadzonych skierował również starosta bialski Mariusz Filipiuk, na co dzień mieszkaniec Pereszczówki w gminie Drelów.
- Drodzy rolnicy, dożynki to czas, kiedy dziękujemy wam za waszą ciężką pracę, która nie zawsze jest należycie doceniona. Dziś kieruję w waszą stronę wielkie słowa uznania i podziękowania. Dziękuję wam przede wszystkim za to, że macie jeszcze tyle siły i energii i próbujecie dalej dbać o to, by ta ziemia dawała plon, i to jak najlepszy plon. Robicie to w sytuacjach i warunkach bardzo trudnych, a obecny rok był najlepszym tego przykładem, że susza jednak dała się we znaki. Ale pomimo tych różnych trudności dożynki się odbywają, czyli plon był właściwy - zauważył starosta bialski Mariusz Filipiuk .
Za trud rolniczej pracy podziękowali zgromadzonym także: przewodnicząca rady gminy Drelów Ewa Tarasiuk, która podkreśliła znaczenie chleba powszedniego dla każdego domu, oraz radny Sławomir Bogucki, który odczytał list skierowany do mieszkańców gminy przez posła RP Dariusza Stefaniuka.
- Tym chlebem też jest dobre słowo w naszej małej rodzinie, gminie i powiecie. To dobre słowo, jeżeli wynika z głębi serca, może czasami podnieść na duchu, wyda stukrotny plon i tego wszystkim serdecznie życzę - mówiła przewodnicząca rady Ewa Tarasiuk .
Dalszą część wydarzenia stanowił przegląd pieśni dożynkowej, w którym zaprezentowały się zespoły z terenu gminy. Wystąpiły również zaproszone kapele "Po Zagonach" i "Drewutnia"...
oraz zespoły Luz Band i Crump, które bawiły uczestników dożynek swoją energetyzującą muzyką zachęcając do tańca do późnych godzin nocnych.
Podczas imprezy uczestnicy mogli poddać się degustacji potraw regionalnych serwowanych przez sołectwa, które przygotowały wspaniałe stoiska wystawiennicze. Stoły uginały się od smakowitego jadła, a same stoiska były zdobione wyrobami rękodzielniczymi utalentowanych mieszkańców wsi.
Delegacje sołeckie przygotowały także uwite z tegorocznych zbóż wieńce, które stanęły do konkursu na ten najpiękniejszy.
Rozstrzygnięte tego dnia konkursy dożynkowe wyłoniły zwycięzców:
Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:
I miejsce Łózki
II miejsce Żerocin
III miejsce Worsy
wyróżnienia: Dołha, Drelów, Kwasówka, Leszczanka, Przechodzisko, Szóstka
Wieniec wykonany przez KGW w Łózkach będzie reprezentował gminę podczas dożynek powiatowych w Wisznicach.
Najpiękniejsze stoisko promujące wieś:
I miejsce Kwasówka
II miejsce Szóstka
III miejsce Drelów
wyróżnienia: Dołha, Łózki, Przechodzisko, Sokule, Worsy, Zahajki, Żerocin
Zwycięstwo sołectwa Kwasówka gwarantuje udział w dożynkach powiatowych w Wisznicach zaplanowanych na 1 września.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny