YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Drelowskie święto plonów

6 września 2020 20:37:36 | autor: Anna Ostapiuk
Rolnicy z gminy Drelów podziękowali za tegoroczne plony i prosili o błogosławieństwo podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji ich rodzin.

Dożynki Gminy Drelów 2020 (fot. www.fotomj.pl)

Uroczystą mszę świętą w intencji rolników z gminy Drelów i ich rodzin odprawił 6 września proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP ks. kan. Wiesław Mańczyna. W imieniu zgromadzonych o Bożą przychylność dla społeczności gminnej poprosił wójt Piotr Kazimierski. - Proszę o błogosławieństwo naszej pracy. Aby boska opatrzność i łaska nas nie opuszczała. Abyśmy mogli zgodnie, bezpiecznie i wspólnie pomnażać dobro naszej samorządowej wspólnoty, dla dobra i z pożytkiem dla naszych dzieci i na jeszcze większą boską chwałę. Homilię wygłosił ks. kan. dr Paweł Kindracki, który przedstawił krótki zarys historii dożynek i związane z nimi tradycje i obyczaje kultywowane po dziś dzień przez polskich rolników.

Do ołtarza pańskiego przyniesiono tradycyjny chleb dożynkowy i dary z gminnych pól. Delegacja wsi Łózki pod przewodnictwem sołtysa Henryka Kozłowca, zgodnie ze słowami wierszowanego podziękowania za pomyślne zbiory i prośby o dalsze łaski, przekazała na ręce kapłanów bochen pachnącego chleba i kosz bogaty w tegoroczne płody ziemi. Ofiarowano także łózecki sękacz przygotowany przez państwo Janinę i Zbigniewa Smoter. Nie zabrakło również poświęcenia wieńców dożynkowych, które zgromadzeni wierni mogli podziwiać na placu przykościelnym. Wieńce przygotowało sześć sołectw gminy Drelów, biorąc wcześniej udział w ogłoszonym przez Gminne Centrum Kultury w Drelowie konkursie dożynkowym.

O wynikach konkursu więcej w materiale ⇒ Najpiękniejszy w gminie i powiecie

Uwieńczeniem wspólnego święta plonów była procesja wokół kościoła parafialnego. Skrócona formuła dożynek gminnych to wynik procedur zachowawczych związanych z epidemią Covid-19.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male