Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
10.8°C
Kontakt
Region

Duże zainteresowanie RKO

6 stycznia 2022 12:58 | autor: Małgorzata Korba/ZUS

W ciągu zaledwie dwóch i pół dnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 5,2 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy od mieszkańców województwa lubelskiego. ZUS przypomina, że wnioski o nowe świadczenie można składać tylko elektronicznie.

Osoby, które potrzebują z tym pomocy, mogą liczyć na pracowników ZUS. Wsparcie można uzyskać w dwudziestu placówkach Zakładu. W Międzyrzecu Podlaskim jest to Punkt Informacyjny ZUS, który mieście się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Warszawskiej 37 (wejście od strony osiedla).

Petenci mogą także skorzystać z możliwości jakie daje wideorozmowa z pracownikami ZUS ( e-wizyty ) oraz specjalna infolinia pod numerem 22 290 55 00 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).

ZUS zapowiada również, że dotrze do rodziców z miejscowości, w których nie ma swoich jednostek. W tym celu zawarł porozumienia z Pocztą Polską i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W ich placówkach odbędą się dyżury pracowników ZUS.

Świadczenia rodzinne w ZUS

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można składać elektronicznie zgłoszenia o 500+ na nowonarodzone dzieci. Od Nowego Roku ZUS przyjmuje także wnioski o zupełnie nowe świadczenie, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Przysługuje on na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. To w sumie nawet do 12 tysięcy złotych na dziecko w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata albo po 1000 zł przez rok. W przypadku dzieci, które miały pierwsze urodziny jeszcze przed 2022 rokiem, RKO będzie przysługiwał w proporcjonalnie pomniejszonej wysokości. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wypłata nastąpi w terminie do dwóch miesięcy od złożenia wniosku z dokumentami.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy oraz 500+ należy składać wyłącznie przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny