YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Dziewczyny z dziecięcego teatru udowadniają, że sztuka ma sens

14 czerwca 2021 09:58:03 | autor: Justyna Madan
Teatr dziecięcy "Sztuczki" to jedna z przystani, którą stworzyło Art Ovo Centrum Praktyk Artystycznych. Dziewczyny, które do teatru należą wyszły niedawno na ulicę aby pokazać, że sztuka ma i zawsze będzie miała sens. - Chciały nadać głębszy sens naszym zajęciom i wyszłyśmy z tym poza salę prób - mówi instruktorka Anna Jakubiuk.

Teatr dziecięcy "Sztuczki" Art Ovo (fot. arch. Art Ovo)

Było to wydarzenie szczególne, które wzbudziło wiele emocji zarówno w młodych artystkach jak i ich instruktorce. Dziewczyny z Teatru "Sztuczki" są w różnym wieku (7-14 lat), ale nie przeszkadza im to. Dobrze się rozumieją, dogadują, współpracują, realizują kreatywne pomysły. Łączy je pasja do teatru, do sztuki i już w tak młodym wieku chcą swoje idee przekazywać szerszej publiczności.

A jednym z takich kreatywnych pomysłów były "Rzeźby". Żywe, oddychające i myślące rzeźby. - Z ćwiczenia teatralnego powstało coś większego, coś z przekazem. Dziewczyny tworzyły rzeźby z samych siebie i zaczęły nadawać im niebanalne tytuły, takie które coś niosły, sens, wiadomość, emocje. Wzięte z życia, z obserwacji otoczenia, doświadczeń. Spodobało się im to bardzo i wpadłyśmy na pomysł, aby wyjść z "Rzeźbami" poza salę, najlepiej w miejską przestrzeń i utrwalić je na zdjęciach. Rodzice dziewczynek także byli za. Ostatecznie jako miejsce tego wydarzenia wybrałyśmy skatepark przy "Jeziorkach" - opowiada Anna Jakubiuk.

Zdjęcia robiła Gabriela Prokopiuk, fotografka z "Okiem Obiektywu". Autorką serii "Odbicia" jest najmłodsza artystka międzyrzeckiego teatru, 7-letnia Ada.

Teatr dziecięcy "Sztuczki" tworzą: Zofia Prokopiuk, Zofia Muszyńska, Aleksandra Nowik, Aleksandra Mankiewicz, Wiktoria Krasuska, Adrianna i Oliwia Mieczaj, Karolina Łukasik, Amelia Pingwarska, Amelia Wojrach. Ich instruktorką jest Anna Jakubiuk.

Cel projektu wydaje się prosty, ale jego przekaz ma wiele znaczeń. Przede wszystkim: Sztuka ma sens, sztuka niesie przekaz, a zajęcia artystyczne już dawno przestały się ograniczać do sali prób. Artyści przekraczają granice, otwierają się na otoczenie, wychodzą ze swoim przekazem do odbiorcy. To było bardzo ważne artystyczne doświadczenie dla dziewczyn z teatru.

- Odbiorców może zaskoczyć to, że zdjęcia są poważne, smutne, poruszające i są na nich dzieci. Taki był zamiar. Chciałyśmy przekazać to, co ważne. Dzieci są autorami tematów zdjęć. Dzieci też doświadczają różnych emocji, czasem bardzo mocnych, skrajnych. Dorośli nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Dzieci są także doskonałymi obserwatorami. Rzeczywistość odbierają wprost, bez niuansów, koloryzowania, tłumaczeń - wyjaśnia Anna Jakubiuk. - Efekt tej sesji nie miał być ładny i miły, nie była to słodka dziecięca sesja, tylko komunikat do świata.

Dziewczyny wyszły w plener już jakiś czas temu, ale zdjęcia wciąż przemawiają do odbiorców i dają do myślenia. Do Teatru "Sztuczki" można się zapisywać, wystarczy skontaktować się z Art OVO. Zajęcia będą się odbywały przez całe wakacje.

 


Teatr dziecięcy "Sztuczki" Art Ovo


 
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male