YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Episkopat zaleca pozostanie w domach

13 marca 2020 13:43:05 | autor: Justyna Madan
W związku z ogłoszoną pandemią i rozprzestrzeniającym się w błyskawicznym tempie wirusem zamknięto szkoły i uczelnie wyższe, odwołano masowe imprezy kulturalne, a mieszkańcy kraju proszeni są, w miarę możliwości, o pozostanie w domach. 12 marca Episkopat Polski wydał komunikat i zaleca, aby biskupi nie przekonywali wiernych do uczestniczenia w mszach świętych.

Na chwilę obecną w Polsce stwierdzono 48 przypadków zarażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła. – Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca, rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem – informuje Episkopat.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że są to prewencyjne środki ostrożności podjęte w trosce o życie i zdrowie wiernych. "Biskupi zaznaczają, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem".

Wprowadzono również zasady obowiązujące w kościołach. Księża i szafarze, którzy mają oznaki infekcji, nie mogą rozdawać komunii świętej, po raz kolejny padła informacja o dokładnym myciu rąk, zwłaszcza przez osoby, które komunię św. podają. Rekomendowane jest przyjmowanie komunii świętej na rękę, znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk; cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego, należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne, kropielnice kościelne nie powinny być napełniane wodą święconą.
Sakramenty bierzmowania zostaną udzielone w późniejszym terminie, zawieszono również pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę i rekolekcje szkolne. Decyzję o kontynuowaniu rekolekcji dla dorosłych podejmować będą proboszczowie. Biskupi apelują jednak aby wszystkie kościoły pozostawały otwarte dla wiernych, którzy pragną oddać się modlitwie w świątyni, a kapłani powinni zadbać o częstszą możliwość spowiedzi.

„Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przez chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych którzy się nimi opiekuję, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii" –  czytamy w komunikacie.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male