Każda szkoła podstawowa, by móc przystąpić do akcji, otrzymała bezpłatne pakiety konkursowe, które zawierały książki, maskotki, scenariusze zajęć, albumy i naklejki do dokumentowania codziennego czytania oraz zakładki do książek. Głównym organizatorem i koordynatorem wszystkich działań związanych z akcją na terenie ZPO2 była biblioteka szkolna. Oficjalnie do udziału przystąpiło sześć klas ze szkoły podstawowej, ale akcją biblioteka objęła wszystkie klasy I–III, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz wszystkie grupy z Przedszkola nr 4.
Konkurs „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” cieszył się w ogromną popularnością. Dzieci uczestniczyły w szeregu działań zorganizowanych przez bibliotekę w poszczególnych klasach i na terenie szkoły. Akcja wystartowała 27 września, kiedy to rozpoczęto zbieranie naklejek w albumach za codzienne głośne czytanie w domach oraz odwiedziny nauczycielki biblioteki w klasach i głośne czytanie uczniom kolejnych rozdziałów najnowszej książki autorstwa Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków”. Treści zawarte w książce inspirowały dzieci do wykonania w klasach prac plastycznych, drzew i postaci zwierząt z różnych biodegradowalnych materiałów, co dodatkowo promowało treści proekologiczne. 18 września na korytarzu przed biblioteką szkolną pojawił się tajemniczy las i piękna polana tworząca scenografię do Dnia Głośnego Czytania, który w szkole przedłużył się do tygodnia. W tym czasie codziennie odbywało się głośne czytanie prowadzone przez bibliotekarkę, uczniów i zaproszonych gości. Byli wśród nich: dyrektor Grzegorz Kowalczyk, panie wicedyrektorki Dorota Nowosz i Renata Tarasiuk oraz Joanna Osak, pracownik administracji. Przygody bohaterów książki zainspirowały uczniów klas pierwszych do wykonania ilustracji wybranej przygody, klasy drugie stworzyły komiksy, a trzecie pisały opowiadania i je ilustrowały. Szkolna komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, a najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. W drodze losowania nagrodzone zostały maskotkami również dzieci za codzienne trzytygodniowe czytanie, a dyplomy MIŁOŚNICZKI bądź MIŁOŚNIKA KSIĄŻEK otrzymali wszyscy uczestnicy. Na zakończenie akcji uczniowie posadzili własne drzewka na szkolnym placu.
Ogólnopolski konkurs trwał do 15 listopada. W ramach akcji do 15 zwycięskich szkół trafią pieniądze, po 3 tys. zł, na zakup nowych książek do szkolnych bibliotek. Z kolei aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i nagrody dla uczniów. Zwycięzców poznamy 13 grudnia.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny