YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Gawędy Południowego Podlasia

25 września 2020 16:00:49 | autor: Anna Ostapiuk
Cykl gawęd ubrany w teatr cieni to najnowsza oferta Gminnego Centrum Kultury w Drelowie będąca odpowiedzią na konieczność przeniesienia części działań do sieci. Historie znane i nieznane zaciekawią odbiorcę w każdym wieku.

Skąd wziął się wiatrak w Drelowie? Dlaczego nieszczęsny młynarz został przemieniony w niedźwiedzia? Na te i inne pytania odpowiadają pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Drelowie, tworząc cykl poświęcony zasobnemu w historię i lokalne legendy Południowemu Podlasiu. - Region cieszy się bogatą historią i dużym zasobem legend i opowieści. Postanowiliśmy to wykorzystać i stworzyć serię filmików edukacyjnych, z których skorzystają tak dzieci, jak i dorośli - opowiada o projekcie instruktor GCK Angelika Magier. Koncepcja opiera się na teatrze cieni obrazującym opowiadaną historię oraz jednoczesnym prowadzeniu narracji.


Kadr filmu "Skąd wziął się wiatrak w herbie Drelowa?"

Pracownicy własnoręcznie przygotowali elementy scenografii, które swą prostotą skutecznie przyciągają uwagę nawet najmłodszych odbiorców. To przecież bliskie ich dziecięcej dłoni proste kontury i  kształty, łatwe do zapamiętania i odtworzenia. Spokojny głos narratora i jasny przekaz to dodatkowe atuty wyjątkowej formy, jaką jest zastosowana formuła teatru cieni. - Ważnym jest, aby już od młodego wieku poznawać swoje korzenie, swoją lokalną kulturę i historię. Stąd pomysł na stworzenie cyklu legend z naszego terenu - wyjaśnia zamysł dyrektor GCK Michał Olesiejuk. - Oczywiście nie zamykamy się tylko na dziecięcego odbiorcę i cieszę się, że osoby dorosłe również znajdują w tych opowiadaniach coś dla siebie, tym bardziej, że nie są to zmyślone przez autora historie. Pomysłodawcy korzystają z tekstów zebranych przez lokalnych etnografów, badaczy, a także sami zbierają treści, np. podczas własnych wywiadów terenowych. - Utrwalamy tym samym dziedzictwo niematerialne i przekazujemy je dalej - dodaje Angelika Magier.

Filmy ukazują się co czwartek, począwszy od 3 września 2020 r., na profilu społecznościowym Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. Dodatkowo udostępniane są na kanale YouTube ⇒ Gawędy Południowego Podlasia i jak zapewniają twórcy, kolejne filmy będą powstawały dopóki nie wyczerpie się zapas lokalnych opowieści z okolic Drelowa i Międzyrzeca Podlaskiego. 

Dotychczas powstały cztery filmy:
1. Skąd wziął się wiatrak w herbie Drelowa? ⇒ FILM 
2. Czarna Róża - historia Czesława Goławskiego ⇒ FILM (historia zdolnego ogrodnika majątku Potockich z Międzyrzeca Podlaskiego)
3. Młynarz zamieniony w niedźwiedzia - legenda z Wohynia ⇒ FILM
4. O młynarzu muzykancie - opowieść z Szóstki ⇒ FILM

Pomysł na stworzenie serii „Gawędy Południowego Podlasia” powstał po opublikowaniu wytycznych dla instytucji kultury, wydanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z sytuacją epidemiczną. Ograniczenie działań stacjonarnych i przeniesienie ich części do szerokodostępnej sieci internetowej to skuteczne rozwiązanie, a dodatkowo dobra alternatywa dla domowej nudy. Twórcy animacji mają nadzieję, że ich pomysł będzie wartościową odskocznią od popularnych kreskówek. Jednocześnie, wraz z każdą nową odsłoną Gawęd, proszą o zgłaszanie własnych pomysłów na kolejne odcinki.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male