Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.3°C
Kontakt
gmina Drelów

Gmina nie zgadza się na podwyższenie ceny instalacji fotowoltaicznych

17 lutego 2022 22:12 | autor: Anna Ostapiuk

Od stycznia br. mieszkańcy gminy Drelów oczekują na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach własnych gospodarstw. Firma realizująca przedsięwzięcie próbuje podnieść cenę usługi za wykonanie zadania w ramach gminnego projektu, na co nie ma zgody samorządu. Trwa procedura wyjaśniająca.

Nie ma podstaw prawnych, by pozwolić na wzrost kosztów inwestycji

Planowany na pierwsze miesiące roku 2022 montaż instalacji fotowoltaicznych przesuwa się w czasie w związku z przedłużającą się sytuacją epidemiczną Covid-19 oraz podwyżkami cen usług i komponentów. Firma, z którą Gmina Drelów podpisała umowę i która miała rozpocząć w połowie stycznia prace montażowe ponad dwustu instalacji i ukończyć je w kwietniu br., zwróciła się do zleceniodawcy z wnioskiem o zastosowanie procedury covidowej i dopłacenie dodatkowej kwoty 700 000 zł do wartości zamówienia.

Podobna sytuacja ma miejsce w innych gminach na terenie powiatu bialskiego - w gm. Piszczac i Międzyrzec Podlaski. Samorządowcy nie zgadzają się jednak na tak drastyczną podwyżkę ceny usługi, która obciążyłaby dodatkowo budżety gmin. - Przede wszystkim nie ma możliwości prawnej, by w tym przypadku zastosować tzw. furtkę covidową, ponieważ kontrakt jest krótszy niż rok. Kontrakty zawarte na mniej niż rok nie stanowią podstawy do tego, by negocjować ich wartość. Uważamy również, że dotychczasowa cena jest na tyle realna, nawet biorąc pod uwagę obecnie rozstrzygane przetargi, że nie ma podstawy do ponoszenia wyższych kosztów. Nie ma aż tak drastycznego wzrostu cen usług w obecnie wyłanianych podobnych przetargach, aby uzasadniać zaspokojenie oczekiwań firmy. Na pewno nie pójdziemy tą drogą, by dopłacać dodatkowe pieniądze - wyjaśnia Wójt Gminy Drelów Piotr Kazimierski . Jak zaznacza, rozeznanie rynkowe i porównanie ofert firm konkurencyjnych składanych obecnie innym gminom na terenie powiatu na podobny zakres robót, dają podstawę do odrzucenia wniosku o dopłatę dodatkowych kwot do inwestycji. - Gdyby firmy składały dziś oferty w podobnych przetargach wyższe o 20-30%, to można by założyć, że taka jest rzeczywiście wartość rynkowa, ale jeśli są one zbieżne z tymi z ubiegłego roku, to jest to sytuacja zastanawiająca.

16 lutego zostało wystosowane pismo odmowne ze strony Gminy Drelów, trwa oczekiwanie na decyzję firmy usługowej co do dalszego postępu realizacji zadania. - W przypadku rezygnacji z wykonania usługi Gmina, po zatrzymaniu kwoty zabezpieczenia i gwarancji ok. 300 tys. złotych, ogłosi kolejny przetarg i wyłoni wykonawcę, czym doprowadzimy do realizacji zamówienia. Natomiast jeśli obecny usługodawca zdecyduje się przystąpić do robót, postaramy się, by nie było dalszych przesunięć - zapewnia włodarz.

Prosumenci będą rozliczać się na starych zasadach

Jak podkreśla wójt Kazimierski, bez względu na to, jaka firma ostatecznie wykona powierzone jej zadanie montażu instalacji fotowoltaicznych, prosumenci z terenu gminy będą korzystali ze starego systemu rozliczania, a instalacja będzie dla nich opłacalna. - Przez Sejm przeszły już zmiany, oczekują teraz na podpis Prezydenta - informuje Kazimierski. - Jeśli mieszkaniec podpisuje z gminą, miastem, powiatem czy województwem umowę do 15 marca, to rozlicza się na starych zasadach. A nasze umowy zostały podpisane odpowiednio wcześniej.

To dobra wiadomość dla tych, którzy obawiali się o opłacalność przyłączenia własnej instalacji do sieci w przypadku rozliczania na nowych zasadach, według których prosumenci mają sprzedawać nadwyżki energii do sieci, ale również płacić za pobraną energię jak wszyscy odbiorcy prądu, bez możliwości "magazynowania" jego nadwyżki. Przypomnijmy, że 27 stycznia Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o OZE modyfikującą przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów uczestniczących w tzw. "projektach parasolowych" realizowanych przez samorządy. 16 lutego Senat przyjął projekt nowelizacji, według którego do końca roku 2023 część prosumentów będzie korzystać z systemu opustów przez kolejne 15 lat. Obecnie dokument będzie oczekiwał na podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Fotowoltaika najpóźniej latem

W przypadku rezygnacji obecnego usługodawcy z realizacji zadania i konieczności ogłoszenia drugiego przetargu na montaż instalacji, zakładany termin realizacji szacowany jest na miesiące wiosenne, najpóźniej letnie. - To będzie krótki termin, ponieważ musimy jeszcze ten projekt rozliczyć. Te pieniądze musimy najpierw sami zapłacić, a potem czekać na zwrot z funduszy europejskich. Rozumiem konsternację mieszkańców, którzy powierzyli nam własne środki na początku stycznia. Proszę ich, by cierpliwie poczekali na realizację zadania, która nastąpi jeszcze w tym roku - zwrócił się do mieszkańców gminy wójt Piotr Kazimierski.

Więcej Instalacji solarnych na razie nie będzie

Warto wspomnieć, że inwestycje polegające na montażu instalacji solarnych oraz kotłów i pomp ciepła zostały już w całości wykonane. - Na chwilę obecną mamy ponad 600 instalacji solarnych. Nie ma nowych zgłoszeń, wyczerpały się również możliwości pozyskania dofinansowania tych instalacji, dlatego nie będziemy ogłaszać nowych naborów. Natomiast jeśli pojawią się rozsądne finansowo możliwości, przy niewielkim wkładzie własnym gminy czy jej mieszkańców, to będziemy o tym informować - wyjaśnia włodarz.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny