Projekty realizowane w latach 2018-2022 ukierunkowane zostały na usprawnienie gospodarki wodnej na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski. Sukces, z jakim się zakończyły, był głównym tematem spotkania, do jakiego doszło 27 kwietnia w Zajeździe Folklor w Rogoźniczce. Wójt Krzysztof Adamowicz zaprosił na konferencję, podczas której podsumował trzy główne projekty pochłaniające 8 mln złotych, dofinansowane 3 mln złotych z z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Działanie 6.4 Gospodarka wodno-ściekowa:
1. "Kompleksowy system zaopatrzenia w wodę w Gminie Międzyrzec Podlaski"
wartość: 3.021.283,49 zł
dofinansowanie: 1.935.212 zł
efekt: uruchomienie Stacji Uzdatniania Wody w Halasach i wykonanie wodociągu między Tłuśćcem a Krzewicą
2. "Przebudowa stacji uzdatniania wody w Rogoźnicy"
wartość: 2.172.356,00 zł
dofinansowanie: 1.467.119,04 zł
3. "Monitoring sieci wodociągowej oraz podniesienie jakości infrastruktury wodnej w Gminie Międzyrzec Podlaski"
wartość: 3.026.715,76 zł
dofinansowanie: 1.473.976,49 zł
efekt: przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Rzeczycy, rozbudowa SUW w Rogoźnicy i budowa punktów pomiaru sieci wodociągowej
W prelekcji dotyczącej planów rozwojowych Gminy Międzyrzec Podlaski w zakresie gospodarki wodnej wójt Adamowicz zaprezentował najważniejsze potrzeby, możliwości, oczekiwania i źródła finansowania projektów oraz przebieg ich realizacji. Omówił powody, dla których podjęto się działań w kierunku poprawy efektywności systemów wodnych, wymieniając wśród nich: przestarzałą, wyeksploatowaną i awaryjną infrastrukturę wodociągową, wyłączoną z użytku w 2013 r. Stację Uzdatniania Wody w Halasach, przerwy w dostawach wody, niskie ciśnienie w sieci wodociągowej, konieczność kupowania wody z ujęć zlokalizowanych w sąsiednich gminach, znaczące straty wody i brak zrównoważonej gospodarki wodnej. Przypomniał, że jego poprzednik zadbał o zwodociągowanie gminy i oparcie całego systemu o trzy ujęcia wody, zaznaczył jednak, że stacje uzdatniania wody w momencie rozpoczęcia realizacji projektów były już przestarzałe, nieefektywne, energochłonne i nie spełniały oczekiwań co do jakości usługi. Gmina zmuszona była korzystać z zasobów wodnych sąsiednich samorządów, a naprawiane awarie nie przynosiły oczekiwanych skutków. - Uznaliśmy, że trzeba skończyć z doraźnymi działaniami i podejść do całego systemu wodnego w sposób kompleksowy. Nauczeni doświadczeniem lat poprzednich wiedzieliśmy, że nasze stacje i rozbudowa sieci muszą sprostać wymaganiom wybiegającym wprzód co najmniej dwadzieścia lat - mówił Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz .
Założone w projektach inwestycyjnych kryteria i skuteczna realizacja każdego z zadań pozwoliły wykorzystać gminny potencjał i pozyskane środki na osiągnięcie zaplanowanych efektów. Wśród nich: podniesieniu standardu dostarczania dobrej jakości wody, stałe monitorowanie sieci i kontrola ciśnienia, zniwelowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w gminie oraz rozwój gospodarki wodnej. Zastosowane rozwiązania pozwalają szybko reagować na awarie, dostarczać dobrą jakościwo wodę na odpowiednim poziomie jej ciśnienia i zapewniać wymaganą ilość wody w okresach suszy. W konsekwencji działania te podniosły standard życia na terenie samorządu i stworzyły dogodne warunki do osadnictwa i działalności gospodarczej.
Szczegóły każdego z trzech projektów zaprezentowała odpowiedzialna za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych Edyta Jędruchniewicz. Elementy składowe i działanie stacji uzdatniania wody na przykładzie obiektu w Rzeczycy omówił pracownik Gminnego Zespołu Usług Komunalnych Emilian Chomicki.
Arkadiusz Domański przedstawił funkcjonowanie urządzeń pomiarowych w Staci Uzdatniania Wody w Halasach. Uczestnicy konferencji zapoznali się z rozwiązaniami wprowadzonymi w trakcie realizacji projektów gospodarki wodnej oglądając film „Jak działa serce stacji uzdatniania wody na przykładzie Stacji Uzdatniania Wody w Rzeczycy”, zwiedzili również wnętrza SUW w Rogoźnicy podczas wizyty studyjnej.
Prezentowanym rozwiązaniom przysłuchiwał się obecny na spotkaniu Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł , który pogratulował wójtowi Adamowiczowi skuteczności w pozyskiwaniu środków finansowych i umiejętności ich wykorzystania z ukierunkowaniem na spełnianie najważniejszych potrzeb mieszkańców gminy.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białej Podlaskiej Marcin Nowik w swoim wystąpieniu zachęcał do korzystania z dobrodziejstwa doskonałej jakościowo wody kranowej, która - jak zapewniał, niczym nie ustępuje wodzie butelkowanej, a wręcz przebija ją swoją wartością. Zastępca Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski Paweł Łysańczuk pogratulował efektu, jaki w przeciągu kilku lat osiągnął włodarz gminy otoczony zespołem profesjonalistów w swojej dziedzinie zatrudnionych w Urzędzie Gminy. - Wszystkie nasze działania są przemyślane, przegadane i przekonsultowane z naszymi partnerami. Gdy zaczynaliśmy pracę w tej gminie mieliśmy budżet 35 mln złotych, na inwestycje 1 mln złotych. Dziś budżet inwestycyjny to 35 mln złotych, a budżet gminy to 90 mln złotych - przypomniał na koniec wójt Krzysztof Adamowicz. Zapraszając kolejno na środek pracowników odpowiedzialnych za realizację projektów, przedstawił każdego z nich i zapewnił, że odpowiednio dobrany zespół jest głównym wyznacznikiem rozwoju Gminy Międzyrzec Podlaski. - Dużo nas, ale mamy 26 projektów i 70 mln przerobionych środków. Każdy z nas myśli podobnie, myśli poprzez efekty i cele, które mamy do osiągnięcia.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny