Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8.3°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Gmina przyznała odznaczenia

17 listopada 2020 13:54 | autor: Anna Ostapiuk
Odznaczenia przyznano, ale ich jeszcze nie wręczono. Tak wyglądało to w 2019 roku podczas Wieczoru z Patriotyzmem w Krzewicy.

Tytuły Honorowego Obywatela, Zasłużonego dla Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Zasłużonego dla rolnictwa w tym roku przyznano 12 osobom.

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Międzyrzec Podlaski pośmiernie nadano kapitanowi Henrykowi Konstantemu Zakrzewskiemu, urodzonemu w Rzeczycy, którego szczególne dokonania wojenne zostały uhonorowane również Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalami 1918-1921 oraz 10-lecia.


kpt. Henryk Konstanty Zakrzewski (fot. timenote.info)

Kpt. Henryk Konstanty Zakrzewsku, urodzony 1 V 1900 r. w Rzeczycy jako syn Edwarda i Anieli z Połchowskich. W okresie 1914-1916 r. wraz z rodziną ewakuowany do Rosji. Po powrocie został członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), a od 1919 r. służył w Wojsku Polskim. Ochotnik 34 pułku piechoty, będącego w składzie 9 Dywizji Podlaskiej. W 1920 r. uczestniczył w walkach z Armią Czerwoną. Dwa lata później w 1922 r. ukończył szkołę średnią w Brześciu nad Bugiem, następnie Szkołę Podchorążych i Oficerską Szkołę Inżynierii ( 1923-1926 r.). Porucznik ze starszeństwem od 1 VII 1927 r., następnie w stopniu kapitana saperów służby stałej. W 1938 r. został przydzielony do 6 batalionu saperów jako dowódca kompanii. W wojnie obronnej 1939 r. służył w Twierdzy w Brześciu, następnie dowodził parkiem pontonowo-mostowym, który około 25-26 września 1939 r. budował most saperski nad Włodawą. Zorganizował oddział liczący około 3000 żołnierzy i kilku oficerów, który kontynuował walkę do połowy października 1939 r.. Wytropiony i wzięty do niewoli, osadzony w obozie w Starobielsku (zachowały się kartki wysłane do rodziny 24 grudnia 1939 r. i z marca 1940 r.). Zamordowany przez Rosjan w Charkowie w 1940 r.  Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Tytuł Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski przyznano osobom:

- Edward Mikołaj Łukasiewicz z Żabiec
Od sześćdziesięciu lat aktywny członek OSP, w latach 1975-1995 oraz 2010-2012 w funkcji prezesa. Odznaczony srebrnym i złotym medalem dla pożarnictwa oraz odznaką „Zasłużony Strażak Gminy”. W latach 1990-1996 oraz 2006-2014 pełnił funkcję sołtysa wsi Żabce. W latach 1994-1997 był przewodniczącym Społecznego Komitetu budowy kaplicy w Żabcach. Przez władze państwowe odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem zasługi. Pełni również funkcję zelatora.
- Grzegorz Kieczka z Mań
Członek Ochotniczej Straży Pożarnej. Zgłoszony do odznaczenia jako patriota o głębokiej i żywej wierze, którego cechuje również bezinteresowne aktywne działanie na rzecz miejscowej społeczności. Obdarzany zaufaniem, człowiek o wielkim sercu, na którego zawsze można liczyć i z którego postawy i kultury osobistej należy brać przykład.
- Bogdan Bernat z Jelnicy
Radny gminy Międzyrzec Podlaski kadencji 2014-2018. Dwukrotny przewodniczący Rady Sołeckiej wsi Jelnica. Od wielu lat udziela się w miejscowej jednostce OSP pełniąc z zaangażowaniem różne funkcje. Przez lokalną społeczność uznawany za człowieka o wysokiej kulturze osobistej, potrafiącego zjednoczyć wokół siebie ludzi aktywnych społecznie. Przez wiele lat wspierał ważne inicjatywy mieszkańców wsi Jelnica i działających tam organizacji społecznych. Wieloletni pracownik szkoły w Jelnicy, gdzie od podszewki poznał problemy gminnej edukacji.
- ks. Michał Wawerski
Wieloletni wikariusz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie dał się poznać jako sprawny organizator i elastyczna osobowość. Jak ulał pasuje do niego określenie: do tańca i do różańca. Podczas pracy jako katecheta w SP im. Marii Konopnickiej w Misiach współtworzył uroczystości szkolne i ogólnogminne. Współdziałacz lokalnych stowarzyszeń: Zespołu Ludowego „Echo” w Przychodach, Klubu Seniora w Rzeczycy i Stowarzyszenia Przyjazne Misie w Misiach. Dzięki talentom organizacyjnym i artystycznych silnie zangażowany w wiele przedsięwzięć kulturalnych, jak choćby koncerty kolęd czy pieśni maryjnych, których efektem są m.in. płyty „Kolędy” i „Na podlaskiej wsi”. Brał udział w tworzeniu publikacji o krzyżach i kapliczkach na terenie gminy Międzyrzec Podlaski.
- Barbara Wsół ze Strzakł
Sołtys wsi Strzakły od stycznia 2011 r. Jak zapewniają mieszkańcy, funkcję tę sprawuje odpowiedzialnie, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Ceniona za życzliwość i otwartość na problemy i sprawy mieszkańców.  Zaangażowana czynnie w życie społeczne miejscowości i całej gminy.
- Stanisława Pietruk z Halas
Od ponad 20 lat z zaangażowaniem i pasją pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim zs. w Wysokim. Działa na rzecz gminy. Ceniona jako osoba niezwykle skromna, oddana swej pracy, życzliwa i chętna do współpracy. Lokalna społeczność podkreśla jej artystyczną duszę i talent rękodzielniczy, dzięki którym ubogaca przeróżne uroczystości i inicjatywy. Rokrocznie organizuje szereg warsztatów artystycznych, dzięki którym zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych, często również wywołując dialog i współpracę międzypokoleniową. Jej niezachwiana postawa określana jest mianem fundamentu doskonałej współpracy z SP im. Henryka Sienkiewicza i świetlicą „Promyk” w Halasach.
- Iwona Ewa Jakoniuk z Puchacz
Społecznik działający na rzecz miejscowości i całej gminy. Wielokrotnie angażowała się w pomoc dla Szkoły Podstawowej w Dołdze celem pozyskania środków na wydatki szkolne. Pełniła funkcję sołtysa wsi Puchacze, dała się poznać jako osoba chętnie angażująca się w prace społeczne, takie jak organizacja dożynek, urządzanie zaplecza kuchennego i inne prace w domu ludowym.
- Małgorzata Matejek z Miś
Prezes i jedna z inicjatorek Stowarzyszenia Przyjazne Misie. Znana jako osoba potrafiąca umiejętnie połączyć czas poświęcany na prowadzenie wraz z mężem działalności gospodarczej z aktywnością społeczną na forum miejscowości Misie jak i całej gminy. Ceniona za pracowitość i oddanie na rzecz społeczności lokalnej. Dobra organizatorka przyczyniająca się do sprawnej realizacji licznych wydarzeń, np. wyjazd szkoleniowy śladami Bitwy Warszawskiej na Lubelszczyźnie oraz wakacyjne warsztaty dla dzieci. Społeczność lokalna podkreśla, że jest ona osobą miłą, serdeczną, integrującą społeczność, w której przyszło jej działać.
- Michał Teofilski , Międzyrzec Podlaski
Od 6 lat pracownik urzędu gminy Międzyrzec Podlaski na stanowisku podinspektora ds. promocji, kultury i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ceniony za sposób, w jaki wykonuje swoje zawodowe obowiązki, wychodząc zdecydowanie poza ramy typowej urzędniczej pracy za biurkiem. To człowiek, który w innych ludziach widzi dobro i potencjał. Bez jego wsparcia wiele stowarzyszeń, tak prężnie działających na terenie gminy, nie miałoby odwagi powstać, a co dopiero tak prężnie funkcjonować. Posiada olbrzymią wiedzę i doświadczenie na temat organizacji pozarządowych, jest zawsze na bieżąco z przepisami prawa, stale kontaktuje się ze stowarzyszeniami inspirując je do działania i wspierając w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Współpomysłodawca Funduszu Wkładów Własnych. Na co dzień – skromny, zawsze profesjonalny, uprzejmy, dostępny o każdej porze dnia, otwarty na potrzeby mieszkańców gminy, poszukujący rozwiązań problemów. To człowiek społecznik, poświęcający swój prywatny czas na angażowanie się w życie wspólnoty gminnej. Mówi się o nim „Człowiek instytucja” i jest to idealne określenie jego jako człowieka, pracownika, kolegi, przyjaciela.

Tytułem Zasłużeni dla rolnictwa zostali uhonorowani:

- Krzysztof Prokopiak , Łuby
Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha zlokalizowane we wsi Łuby. Uprawia zboże na ziarno i kukurydzę na kiszonkę. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego (150 tys. litrów rocznie) oraz prowadzi hodowlę bydła mięsnego – około 14 szt. rocznie. Rolnik stale modernizuje swe gospodarstwo dbając o wszelkie normy techniczne i sanitarne. Jest osobą szanowaną i lubianą w swej społeczności.
- Edyta Brzezińska , Jelnica
Prowadzi gospodarstwo rolne zlokalizowane we wsi Jelnica. Specjalizuje się w hodowli ekologicznej kury wybiegowej (wielkość produkcji wynosi 36 tys. sztuk rocznie). Dba, by jej gospodarstwo było przyjazne dla środowiska naturalnego, zachowując najwyższe standardy techniczne i sanitarne. Jedną z ostatnich inwestycji był montaż instalacji fotowoltaicznej zapewniającej zieloną energię. Jest osobą szanowaną w lokalnej społeczności, aktywnie działa w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju wsi Jelnica.

Planowane wręczenie odznaczeń miało się odbyć podczas tegorocznej edycji cyklicznej uroczystości "Wieczór z patriotyzmem". Wydarzenie zostało jednak odwołane ze względu na sytuację epidemiczną, a kolejny termin uhonorowania wymienionych osób nie został jeszcze ustalony.

__________________________
Źródło: UG Międzyrzec Podlaski

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (21 listopada 2020 10:51)
    Wójcie to jakieś żarty. Pracownik gminy za 6 lat pracy za która bierze kasę. Gdzie musi znac przepisy /inaczej zostałby zwolniony/ nawet za "pomysły" /o ile faktycznie przyczyniły się do "rozwoju" Gminy dostaje wyróżnienie "załużony dla gminy". TAKIEGO CYRKU JESZCZE W TEJ GMINIE NIE BYŁO. TO KPINA TO WYRÓŻNIENIE SIĘ ZDECYDOWANIE ZDEWALUOWAŁO. A może to już element kampanii wyborczej Wójta. Hę......... A MOŻE KTOŚ SOBIE PRZYPOMNI O PANI BASI PIÓRO KTÓRA CAŁE SWOJE ZYCIE ZAWODOWE POŚWIĘCIŁA MIESZKAŃCOM GMINY. Dla przypomnienia była Kierownikiem GOPS.
    autor: xxx

    (18 listopada 2020 12:23)
    Pracowników urzędu gminy odznaczają przecież to ich praca za którą otrzymują wynagrodzenie
    autor: gość

    (18 listopada 2020 09:35)
    Do pana zdziwionego...
    Jak podpis pod zdjęciem wskazuje - 2019
    autor: gość

    (18 listopada 2020 09:30)
    nagrodzeni
    teofilski zapomnial o chistori poscisz i ze ja sie udzielam
    autor: robert pasko

    (17 listopada 2020 23:32)
    zdziwiony
    z ktorego to roku zdjecia bo wszyscy bez maseczek
    autor: akle

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny