Dożynki rozpoczęła tradycyjnie polowa msza święta, której przewodniczył dziekan dekanatu międzyrzeckiego ks. Józef Brzozowski. Starostami tegorocznych gminnych dożynek byli Małgorzata i Marek Siedlanowscy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w Rzeczycy. Na ręce wójta Krzysztofa Adamowicza złożyli oni bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.
Święto plonów było okazją do podsumowania całorocznej pracy rolników i podziękowania za ich trud. Odznaczenia "Zasłużony dla Ronictwa" przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Grażyna Nestorowicz i Zygmunt Wierzejski z Łuniewa, Bogdan Klimiuk i Andrzej Barczuk z Tłuśćca, Antoni Chwedczuk i Stanislaw Kokoszkiewicz z Łub, Wiesław Łaziuk z Rogoźnicy, Radosław Michaluk z Koszelik, Wiesław Saczuk z Wysokiego, Mariusz Jakoniuk i Izydor Golec z Puchacz, Czesław Stefaniuk, Jan Siedlanowski, Zbigniew Jendruchniewicz, Wiesław Wioncek i Józef Siedlanowski z Rzeczycy.
W dożynkowym konkursie na wieniec tradycyjny zwyciężyła Bereza. Drugie miejsce zajęły Żabce, a trzecie Przychody. W konkursie na wieniec współczesny wygrała Krzewica. Drugie miejsce przypadło Rogoźnicy, a trzecie reprezentantom Mań. Mieszkańcy gminy Międzyrzec przygotowali tradycyjnie stoiska promujące sołectwa, pełne smakołyków i ludowego rękodzieła. Konkursowa komisja uznała, że najokazalej prezentuje się stoisko mieszkańców Strzakł. Ponadto wyróżniono stoiska przygotowane przez Rzeczycę i Puchacze. Rozstrzygnięto również konkurs na najsamczniejszy dożynkowy chleb. Najwyżej ocniono wypiek przygotowany w Misiach. Drugie miejsce zajeli mieszkańcy Krzewicy, a trzecie Puchacz.
Pomimo deszczowej pogody mieszkańcy gminy licznie przybyli na dożynkową imprezę. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a do tańca przygrywały zespoły ludowe i disco polo.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny