YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Gminne szkoły z certyfikatem Niepodległej

23 lutego 2019 20:54:09 | autor: Redakcja / UG Międzyrzec Podlaski
8 lutego w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Konkursu zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, dla szkół które zdobyły miano Szkoły Niepodległej. W tym gronie znalazły się: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Tuliłowie. Na gali szkoły te reprezentowali ich dyrektorzy: Dorota Herda, Janusz Oksiejuk oraz Agata Chołodzińska-Zgorzałek.

Aby otrzymać tytuł Szkoły Niepodległej placówki musiały zrealizować siedem zadań na pięciu szlakach niezwykłej wędrówki: Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej, Szlak Współtwórców Niepodległości, Szlak Żołnierzy Niepodległości, Szlak Dróg do Niepodległości, Szlak Pierwszych Dni Wolności. Do programu zgłosiło się ponad 400 szkół i przedszkoli z całej Polski, z czego tylko 215 placówkom udało się sprostać tym zadaniom. Laureatom konkursu wręczono imienne certyfikaty, pamiątkowe tablice oraz zestawy książek i kalendarzy. W uroczystości uczestniczyło ponad 300 osób.

Galę Szkół Niepodległej rozpoczęła konferencja historyczna pod przewodnictwem Marszałków Sejmu i Senatu – Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Premier Mateusz Morawiecki. W Gali wzięli również udział: szefowa kancelarii prezydenta RP Halina Szymańska, senator RP prof. Jan Żaryn, poseł sejmu RP Teresa Wargocka, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz, historyk Zbigniew Girzyński oraz hm. prof. Grzegorz Nowik - kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku, który jako Przewodniczący ZHR był gospodarzem spotkania. Rolę tę dzielił z organizatorkami Konkursu – hm. Renatą Adrian-Cieślak i hm. Małgorzatą Siergiej.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział w otwarciu wystawy z okazji 100. rocznicy Sejmu Ustawodawczego (10.02.1919). Galę wręczenia nagród rozpoczęło odczytanie historycznego przemówienia Józefa Piłsudskiego wygłoszone 100 lat temu na otwarcie Sejmu oraz listu Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej do zgromadzonych Laureatów Konkursu i organizatorów. Wśród zaproszonych gości była obecna dyrektor bialskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Małgorzata Kiec, która przekazała na ręce dyrektorów serdeczne gratulacje za zaangażowanie się w Projekt i zdobycie zaszczytnego tytułu.

Szkolni koordynatorzy Projektu dziękują wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy swoją wytrwałością i kreatywnością przyczynili się do zdobycia przez Szkoły znamienitego Certyfikatu.

________________________________________
na podstawie materiałów przekazanych przez: Publiczna Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzeczycy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Tuliłowie
 

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male