YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Historia na ekranie i puzzlach

8 marca 2018 11:08:36 | autor: redakcja
Miejski Ośrodek Kultury pozyskał z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie duży zestaw filmów dokumentalnych oraz kilka gier edukacyjnych, które trafią do międzyrzeckich szkół.

Filmy pod wspólnym hasłem "Z archiwum IPN" powstały w latach 2006-2010 we współpracy historyków Instytutu Pamięci Narodowej z lubelskim ośrodkiem TVP. Dokumentują najciekawsze wydarzenia z lat 1939-1956. Większość dotyczy polskiego podziemia niepodległościowego po 1945 r. Przedstawiają losy bohaterów walk o wolność Polski, a także demaskują metody działań stosowanych przez komunistyczny aparat represji.

Filmowy box zawiera 80 pozycji. W marcu z niektorymi z nich zapoznają się uczniowie międzyrzeckich szkół. W cyklu "Środa z dokumentem IPN" w Miejskim Ośrodku Kultury gimnazjaliści obejrzą filmy o losach Żołnierzy Wyklętych. Projekcje są organizowane z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych i w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100. Rocznicy „Krwawych Dni Międzyrzeca”. W przyszłości będa organizowane również przy okazji innych rocznic.

Cenną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli będą z pewnością gry pozyskane z Biura Edukacji IPN. „Polak Mały” za pomocą puzzli zapoznaje z polskimi symbolami narodowymi: flagą, herbem i słowami hymnu. Z kolei "Znaj Znak" uczy rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty. Zestaw gier uzupełniają puzzle z „mapą historyczną okupowanej Polski (31 XII 1939) z uwzględnieniem wcześniejszych zmian granic w regionie dokonanych w latach 1938-1939”. Dołączono do nich 44 karty ze zdjęciami archiwalnymi opatrzonymi komentarzem historycznym, systematyzującym wiedzę.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male