YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Honorowy Obywatel Gawlikowski

29 maja 2018 17:42:09 | autor: redakcja
Na sesji 29 maja radni podjęli uchwałę o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Międzyrzeca Podlaskiego dla Lechosława Gawlikowskiego. To pochodzący z naszego miasta dziennikarz i publicysta, w latach 1972-1994 pracownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Lechosław Gawlikowski

Lechosław Gawlikowski urodził się 13 czerwca 1946 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Po studiach na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie pracował w Międzynarodowym Związku Studentów w Pradze. Był członkiem redakcji kwartalnika „Young Cinema and Theatre” i miesięcznika „World Student News”.

Na początku lat 70-tych podczas wyjazdu do Republiki Federalnej Niemiec postanowił pozostać na Zachodzie. W 1972 roku został polecony dyrektorowi Rozgłośni Polskiej RWE Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i rozpoczął pracę w tej stacji, początkowo jako stażysta w redakcji Dziennika Radiowego, z czasem redaktor.

Wiosną 1988 roku Gawlikowski został mianowany Asystentem Dyrektora i wkrótce potem pierwszym zastępcą Dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE. Funkcję tę pełnił do jej zamknięcia, 30 czerwca 1994 roku.

Już w latach 1988-1994 utworzył w Rozgłośni Polskiej RWE archiwum obejmujące najstarsze historyczne nagrania audycji. Póżniej kontynuował tę pracę. Był nagradzany za "szczególne osiągnięcia" w dziedzinie zachowania i zabezpieczenia dokumentów, materiałów i nagrań dźwiękowych, ilustrujących pierwsze 50 lat działalności RWE. Dzięki jego staraniom kopie historycznych nagrań dźwiękowych trafiły do Archiwów Państwowych w Warszawie.

W 2015 roku opublikował blisko tysiąc-stronicową pracę "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe". Jest ona uzupełnieniem dwutomowych wspomnień Jana Nowaka-Jeziorańskiego "Polska z oddali i Wojna w eterze".

Otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest żonaty, mieszka w Monachium. O nadanie Lechosławowi Gawlikowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta wnioskował do radnych burmistrz Zbigniew Kot.

RWE było finansowane przez Amerykanów. Nadająca na falach krótkich rozgłośnia była dla Polaków uwięzionych za żelazną kurtyną źródłem niezależnych i prawdziwych informacji. Prezydent Richard Nixon stwierdził, że uruchomienie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa było największym sukcesem w ideologicznej zimnej wojnie Zachodu ze Wschodem.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (3 czerwca 2018 15:24:17) A ten pan to chociaż u nas trochę pomieszkał czy tylko się urodził? autor: qwerty
    logo male