Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8.7°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Hreczka na szlaku pamięci

1 grudnia 2017 23:32 | autor: Redakcja / UG Międzyrzec Podlaski

W dniu 5 listopada Dziecięcy Zespół „Hreczka” z Zaścianek wziął udział w wycieczce szlakiem walk o Niepodległość.

Celem wycieczki było kultywowanie tradycji związanych z upamiętnieniem bohaterstwa żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny. Dzieci z pomocą opiekunów (Zosi Nestorowicz, Aleksandra Szmidta oraz Ewy Nasiłowskiej) zapaliły znicze przy mogiłach i cichą modlitwą oddały hołd i szacunek poległym.

Podczas wycieczki młodzież z opiekunami odwiedziła Pomnik Powstańców Listopadowych w Maniach – symbol pamięci o krwawej, bohaterskiej bitwie, która miała miejsce 29 sierpnia 1831 roku na polach wsi Manie i Rogoźnica. Kolejnym punktem wycieczki były Pościsze, po których oprowadził Leszek Chmielewski, opowiadając historię miejscowości. Uczestnicy odwiedzili partyzancką mogiłę ppor. Zbigniewa Andrzeja Kobylańskiego, która znajduje się około 100 m w lewo od leśnej drogi z Pościsz Starych do Krzymoszyc.

fot. UG Międzyrzec Podlaski

Przy pomniku stoi krzyż i znak Polski Walczącej. Według relacji mieszkańców Pościsz, ppor. Zbigniew Andrzej Kobylański zginął w walce pod Krzewicą, a jego ciało w tajemnicy przed okupantem pochowano w Pościszach Nowych. Gdy się to wydało - z obawy aby Niemcy nie zabrali jego zwłok - w nocy ponownie wykopano i przeniesiono je w obecne miejsce.

Uczestnicy wyprawy zwiedzili również okopy z okresu II wojny światowej zlokalizowane w lesie w zachodniej części Pościsz Starych. Obecnie dosyć płytkie (do około jednego metra), kiedyś były kryjówką dla 22 pułku artylerii lekkiej.

Na zakończenie Hanna Wasiluk zaprosiła wszystkich do domu na gorący posiłek, podczas którego nie zabrakło również wspólnego śpiewu.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (21 grudnia 2017 09:56)
  WC
  A później mała kawiarnia, gdzie można zjeść lody, ciastko i wypić kawę w promieniach słońca i w cieniu starodrzewia.Proszę nie zapomnieć o budynku z toaletą.
  autor: Zbys

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny