YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Humorystycznie o kobietach i dla kobiet

11 marca 2019 16:49:17 | autor: Anna Ostapiuk
Szósta edycja Forum Kobiet gminy Międzyrzec Podlaski przyniosła wiele niespodzianek. Humorystycznie, tańcem, piosenką i upominkami uczczono w Krzewicy kobiece święto.

VI Forum Kobiet w Krzewicy „Dla Ciebie Kobieto” (fot. Anna Ostapiuk, UG Międzyrzec Podlaski)

10 marca w budynku szkoły w Krzewicy zgromadziły się licznie najbardziej aktywne i społecznie zaangażowane kobiety gminy międzyrzec Podlaski. Przez kilka godzin, wypełnionych ciekawymi atrakcjami, panie mogły oderwać się od codziennych obowiązków i poświęcić czas sobie. „Dla Ciebie kobieto…”, takie hasło przewodnie powitało zgromadzonych na uroczystości, panie i licznych panów, którzy przybyli nie tylko w roli gości, ale i wykonawców.

Uroczystość otworzyły przedstawicielki międzyrzeckich instytucji: Justyna Świerczewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Magdalena Chodzińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Głos zabrał Krzysztof Adamowicz, wójt gminy, który witając zgromadzonych podziękował kobietom za ich szczególną rolę w życiu społecznym, za aktywność i zaangażowanie. – Jesteście dumą gminy Międzyrzec, wszystkie jak tutaj jesteście – podkreślił wójt – Doceniam wkład każdej z pań w nasze codzienne życie. Chcę życzyć, aby w tych dniach nigdy nie zabrakło sił, determinacji, ale też miłości i przyjaźni. Oprócz zdrowia i szczęścia, życzę wiele życzliwości od ludzi. I życzę sobie osobiście, abyście, jak do tej pory, angażowały mnie i zmuszały do aktywności na polu gminy.

Obecny na uroczystości Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek województwa lubelskiego odczytał w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego list z życzeniami. Po przemówieniu, na scenie -  baletowym krokiem, z gracją i wdziękiem, których brak najlepszym baletnicom – pojawili się radni gminy Międzyrzec. Wykonaniem Jeziora Łabędziego rozbawili publiczność, udowadniając, że dla kobiet można zrobić wszystko. Grupa baletowa w składzie: Adam Kwiatkowski, Tadeusz Sawczuk, Andrzej Frąckiewicz, Łukasz Łosicki i Jarosław Czapski, na zakończenie występu otrzymała z rąk Iwony Adamowicz, pierwszej damy gminy, złote medale. Panów uhonorowano również tytułem Super Mężczyzny.
Zgromadzeni goście wysłuchali koncertu zespołu Black Orange. Artyści zaprezentowali siedem utworów wokalno – instrumentalnych, w tym trzy autorskie.

Najważniejszym punktem corocznej uroczystości jest rozstrzygnięcie konkursu Kobieta Sukcesu/ Kobieta Aktywna. – W tym roku otrzymaliśmy 15 nominacji w trzech kategoriach: kobieta kultury, kobieta społecznik i kobieta przedsiębiorca – wyjaśnia Justyna Świerczewska, dyrektor GOK – Celem konkursu jest uhonorowanie aktywności kobiet, popularyzacja aktywności w różnych aspektach funkcjonowania, kształtowanie pozytywnych postaw i wzorów godnych naśladowania, a także promocja gminy i jej mieszkańców.

W roku 2019 spośród nominowanych do konkursu pań wybrano trzy laureatki:
1. Kobieta kultury – Zofia Nestorowicz z Zaścianek (w imieniu nieobecnej nagrodę odebrała mama)
2. Kobieta społecznik – Maria Bogucka z Tłuśćca
3. Kobieta przedsiębiorca – Teresa Nikończuk z Berezy
Laureatki, skromne panie, na co dzień aktywnie angażujące się w działalność na rzecz lokalnych społeczności, przyznają, że na ich sukces złożyło się wiele aspektów. - Jestem rolniczką, sołtysem – wymienia z uśmiechem Teresa Nikończuk - i z tym wszystkim daję sobie radę. Dzisiejsza uroczystość to prawdziwe docenienie kobiet, które udzielają się społecznie. To wyróżnienie, które daje nam więcej siły do działania. – Bycie żoną, matką, rolniczką, rękodzielniczką i społeczniczką to duży talent od Boga – z mocą podkreśla Maria Bogucka – Wokół mnie zawsze były aktywne kobiety, które mnie wspierały i pomagały być sobą. To nie jest tylko moja zasługa. W pojedynkę nic nie da się zrobić!
Obie Kobiety Sukcesu zachęcają inne panie, by otwierały się na innych. - Słów „nie chce mi się” nie uważam – mówi pani Nikończuk - Zawsze można chcieć i zawsze znaleźć czas. – Domowa praca nigdy się nie kończy. Rodzina jest ważna. – wymienia pani Bogucka – Ale swoje talenty trzeba nieustannie kształtować. Trzeba wychodzić do ludzi.
Pozostałe nominowane panie: Zofia Wawerek, Alicja Grudzińska, Barbara Wachulik, Małgorzata Gaszewska, Zofia Wiśniewska, Teresa Kaczanowska, Katarzyna Nurzyńska, Bożena Wawryniuk, Krystyna Kędzierska, Barbara Siłuszyk, Justyna Kowalczuk – Lesiuk i Marzanna Pękala, otrzymały wyróżnienia. Podziękowano również radnym i sołtyskom gminy.

Wicewojewoda województwa lubelskiego Robert Gmitruczuk życzył wszystkim zgromadzonym na uroczystości paniom „[…]szczęścia w miłości i w życiu rodzinnym, realizacji planów i celów, słońca ogrzewającego zamierzenia i życiodajnego deszczu roszącego miejsce, gdzie serce ma wydać kwiat[…]”. – Bądźcie pewne, że jesteście kochane… Staramy się, na ile możemy, Wam służyć  – zapewniali zabierający głos kolejni panowie.

Zabawnym akcentem był występ kabaretowy przygotowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Tłuśćca. Premiera skeczu „Polityka i porno”, wg scenariusza Leszka Sokołowskiego, miała miejsce kilka dni temu podczas Jubileuszu 55-lecia działalności KGW.

Wójt Krzysztof Adamowicz podziękował i złożył życzenia dyrektorom placówek gminnych – Justynie Świerczewskiej (GOK), Magdalenie Chodzińskiej (GBP) i Elżbiecie Łaziuk (wicedyrektor Szkoły w Kożuszkach).

Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie zwycięzcom okolicznościowej loterii kilkudziesięciu nagród, których fundatorami byli m.in. wójt, przewodniczący rady,  GOK, GBP, szkoły, sołtysi, rękodzielnicy i firmy handlowo – usługowe, w tym wystawcy stoisk Kiermaszu Wielkanocnego towarzyszącego imprezie.

O doznania smakowe zgromadzonych gości zadbali mieszkańcy Krzewicy przygotowując słodki poczęstunek.

Pierwsze fora, które były organizowane w gminie Międzyrzec organizowało Stowarzyszenie Aktywni Gminy Międzyrzec. Bodźcem była chęć zrzeszenia i scalenia kobiet z gminy, potrzeba integracji -  mówi o początkach i podsumowuje dzisiejszą uroczystość Justyna Świerczewska, dyrektor GOK – Nasze instytucje, GOK i GBP (obecni organizatorzy) przejęły tę ważną ideę. Co roku chcemy się skupić na innym temacie. W ubiegłym roku tematem przewodnim było pomaganie innym, teraz dla równowagi, coś dla samych kobiet. Dla Ciebie kobieto ten śpiew, ten taniec, to przedstawienie i te zaszczyty w konkursie Kobieta Sukcesu. Zachęcam do zgłaszania kobiet w przyszłym roku. Niech nam się pokażą, bo to w nas, kobietach, jest ta siła: że jesteśmy, że trzymamy się razem, że możemy zdziałać naprawdę dużo. Kobiety zazwyczaj nie mają odwagi, wstydzą się, są często z tyłu za swoimi mężami na stanowiskach, a to przecież one są motorem napędzającym!

REKLAMA
reklama


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (13 marca 2019 14:15:09) Może i tego i rozmiaru ??? autor: gość
    (13 marca 2019 13:17:12) A Panu Wójtowi i Przewodniczącemu zabrakło spódnicy czy może odwagi? autor: Gość
    logo male