Dezynfekcja wody jest jednym z podstawowych etapów jej uzdatniania. Można ją przeprowadzić zasadniczo dwiema metodami – fizyczną i chemiczną. Metodami fizycznymi są:
Znacznie szerszy jest wybór metod chemicznych. Oto niektóre z nich:
Demineralizacja wody to proces pozbywania się kationów i anionów, wytworzonych na skutek nadmiernej zawartości soli. Najpopularniejszą metodą demineralizacji jest odwrócona osmoza. Polega ona na wymuszeniu przepływu wody przez półprzepuszczalną membranę, rozdzielającą roztwory soli, odwrotnie do osmotycznego (kiedy z części o niższym stężeniu soli woda naturalnie przechodzi do części o stężeniu wyższym), poprzez dodanie ciśnienia do roztworu o wyższym stężeniu. Wówczas roztwór o stężeniu wyższym przechodzi do tego o stężeniu niższym. Podczas tego procesu na membranie osadzają się cząsteczki soli, a woda przechodzi przez membranę. Jej otwory są mikroskopijne, dlatego stanowią skuteczną barierę dla cząsteczek soli (bądź innej substancji, która ma być odfiltrowana).
Membrana jest więc „sercem” odwróconej osmozy. Skuteczność membrany zależy od technologii jej produkcji, obejmującej magnetyzację. Powoduje ona przyciąganie cząsteczek wody i odpychanie cząsteczek niepożądanych substancji, w tym zwłaszcza metali ciężkich oraz toksycznych związków rozpuszczalnych w wodzie. Firmy, oferujące systemy uzdatniania wody, np. granimex.com.pl dobierają odpowiednie membrany do jej filtrowania w zależności od wyników badania.
Zmiękczanie wody jest procesem neutralizacji nadmiernej ilości związków wapnia i magnezu. Jeżeli badanie wykaże obecność więcej niż 500 mg jonów wapnia na litr, woda jest bardzo twarda. Jeżeli wartość ta mieści się pomiędzy 300 a 500 mg na litr, woda jest twarda. Neutralizacja polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu za pomocą kationowych złóż żywicowych, które przyciągają jony dodatnie, tym samym zmiękczając wodę.
Zmiękczanie wody zapobiega odkładaniu się kamienia na elementach grzewczych urządzeń AGD, a tym samym pogorszeniu jakości ich pracy, a niekiedy nieodwracalnym uszkodzeniom. Kamień może także odkładać się w rurach, zatykając ich światło i sprzyjając korozji instalacji wodno – kanalizacyjnej. Woda przed zmiękczaniem powinna być odżelaziona, bowiem żelazo skraca żywotność żywicy w złożu zmiękczającym.
Zmiękczacze do wody instalowane są jako element stacji uzdatniania na podstawie wyników badania wody.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny