Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed ustawowym. Testament może być odręczny (musi być napisany w całości odręcznie, podpisany i opatrzony datą) lub notarialny, który musi być sporządzony wtedy, kiedy spadkodawca zapisuje konkretne składniki majątku określonym osobom lub instytucjom.
Jednak pierwszeństwo testamentu nie powoduje automatycznego wyłączenia z dziedziczenia krewnych, którzy w testamencie nie zostali uwzględnieni, a mają prawo do dziedziczenia ustawowego. W takich sytuacjach osoby te mają prawo do zachowku od spadkobierców, którzy dziedziczą na mocy testamentu. W Polsce testament sporządza niewiele osób; szacuje się, że w 90 proc. przypadków dochodzi do dziedziczenia bez testamentu, czyli ustawowego.
Porządek dziedziczenia ustawowego określony jest w kodeksie cywilnym. Polskie prawo spadkowe wyróżnia 6 grup dziedziczenia:
Nie zawsze spadkodawca uwzględnia w testamencie wszystkich, którzy dziedziczyliby z mocy ustawy. Bywa również, że testamentu nie ma, a uprawnieni do dziedziczenia ustawowego z różnych powodów nie wiedzą, że należy im się spadek. Często rodzi to komplikacje, które niełatwo rozwiązać.
Dla najbliższych odejście krewnego, który miał opinię zamożnego, nie musi wcale oznaczać dziedziczenia fortuny. Przeciwnie – może okazać się, że zmarły był zadłużony, o czym jego spadkobiercy nie wiedzieli. Jeżeli zachodzi nawet minimalne podejrzenie takiej sytuacji, konieczne będzie sporządzenie spisu inwentarza po zmarłym. Spis musi być wykonany maksymalnie do 6 miesięcy po śmierci spadkodawcy, a sporządza go komornik i przedkłada w sądzie, który prowadzi postępowanie spadkowe. Nie zawsze jednak komornik jest w stanie ustalić faktyczną wartość majątku zmarłego, który np. mógł jego część ukryć lub jeszcze za życia dokonać bezprawnej darowizny na rzecz innej osoby, aby uchronić mienie przed konfiskatą. W takiej i podobnych sytuacjach warto skorzystać z pomocy agencji detektywistycznej, która przeprowadzi poszukiwanie majątku, np. prywatny detektyw w Poznaniu lub innym mieście może podjąć się tego zadania zgodnie z prawem.
Poszukiwanie mienia ma zasadnicze znaczenie, kiedy może się okazać, że spadkodawca był zadłużony, bowiem zasadą jest, że długi są dziedziczone przez ustawowych spadkobierców. Ujawnienie majątku może sprawę rozwiązać, jeżeli jego wartość wystarczy na zaspokojenie wierzycieli, a nawet przewyższać wysokość zadłużenia, wówczas pozostały majątek zostanie podzielony pomiędzy spadkobierców.
Jeżeli okaże się, że ujawniony majątek nie wystarcza na pokrycie zadłużenia, wówczas istnieje możliwość odrzucenia spadku, niezależnie od tego, czy był sporządzony testament czy nie. Odrzucenie spadku oznacza, że spadkobierca zostaje wyłączony z dziedziczenia, jak gdyby nie dożył otwarcia spadku. Należy pamiętać, że oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku (art. 1015 § 1 kodeksu cywilnego), ale może ono być bezskuteczne, jeżeli bieg tego terminu jeszcze się nie rozpoczął. Agencja detektywistyczna, podejmując się sprawy wyjaśnienia sprawy spadkowej, ustali wszelkie okoliczności w tej kwestii.
Warto zatem nawiązać współpracę z detektywem, który w sposób profesjonalny, dyskretny, a co najważniejsze – zgodny z prawem ustali wszelkie okoliczności każdej skomplikowanej sprawy spadkowej. Może to być np. Detektyw Sektor .
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny