Skupmy się na zarysowaniach. Niestety bardzo o nie łatwo, a zwykle nie dają się łatwo usunąć. Część zarysowań powstaje "na życzenie" użytkowników aut, czyli wskutek nieostrożnej pielęgnacji. Zwykle jednak za większość uszkodzeń odpowiadają czynniki zewnętrzne. Ustrzeżenie się przed pyłem i brudem jest praktycznie niemożliwe. Pamiętajmy, że każde zanieczyszczenie składa się z niezwykle drobnych ziarenek, nierzadko twardszych niż pokryta przez nie szyba. O ile sam fakt, że pojawiły się na naszym samochodzie nie jest problemem, to niewłaściwe ich usunięcie już może być przyczyną kłopotów. Włączenie wycieraczek czy użycie ścierki sprawi, że drobinki zostaną dociśnięte do powierzchni, a stąd do pozostawienia rys już niedaleka droga. Przed przetarciem szybę warto zmoczyć. Należy też upewnić się, czy ścierka, której mamy zamiar użyć sama nie jest zanieczyszczona np. piaskiem. Istnieją preparaty, które pomagają w skutecznym usuwaniu zarysowań ze szkła. Zwykle jednak działają one tylko na niezbyt głębokie uszkodzenia. W przypadku szyb pokrytych licznymi, bądź bardzo głębokimi rysami nawet najlepsze środki mogą nie zdać egzaminu. Wówczas pozostaje nam wizyta w warsztacie, bądź wymiana; szyby samochodowe nie należą jednak do tanich, więc warto dołożyć starań, by zminimalizować konieczność wymiany.
Skrobanie zamarzniętej szyby to zmora wszystkich kierowców, którzy nie mają możliwości parkowania w garażu. Jest to czynność nie dość, że nieprzyjemna, to jeszcze niebezpieczna dla samochodu. Konkretnie dla jego powierzchni przeszklonych. Po pierwsze skrobaczki wykonane są zwykle z tworzywa twardszego od szkła. To powoduje, że o uszkodzenie szyby nie jest trudno. Na domiar złego odszraniana szyba zwykle nie jest wolna od zabrudzeń. Przesuwając czymkolwiek po jej powierzchni (a w szczególności czymś twardym) potęgujemy ryzyko wystąpienia uszkodzeń.
Szyby niemal każdego samochodu prędzej czy później pokryją się rysami. Dopóki będą one mało widoczne - żaden problem. Kłopoty zaczynają się w przypadku gęstych, głębokich zarysowań oraz pęknięć. Usuwaniem takich uszkodzeń zajmują się specjalistyczne zakłady. Większości mankamentów da się zlikwidować. Bywa niestety i tak, że defekty są zbyt poważne. Wówczas nie pozostaje nic innego jak tylko wymiana szyby . Nie lekceważmy uszkodzeń! Jeśli jednak gorsza widoczność nie brzmi przekonująco to warto wspomnieć, że zarysowania wyraźnie pogarszające widoczność (a także pęknięcia) zagwarantują niezaliczony przegląd samochodowy , co (przynajmniej w teorii) wyklucza auto z ruchu.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny