Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
23.4°C
Kontakt
Region

Jakie opryski drzew owocowych stosuje się latem?

7 czerwca 2022 19:42 | autor: Tekst Sponsorowany

Regularne pryskanie drzewek owocowych pozwala ochronić je nie tylko przed popularnymi szkodnikami, ale także chorobami grzybowymi, które mogą spowodować spore spustoszenie w każdym sadzie. W jaki sposób przeprowadzać opryski i kiedy je wykonywać, by osiągnąć zamierzony efekt? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Odpowiedni termin pryskania kluczem do osiągnięcia sukcesu

Czekanie na wystąpienie pierwszych objawów nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem. W sadownictwie zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć . Infekcje grzybowe porażają zielone części rośliny i mogą powodować spore straty. To samo dotyczy się różnego rodzaju szkodników. Najpopularniejsze mszyce zjadają młode pędy, uniemożliwiając prawidłowy wzrost rośliny. To właśnie dlatego tak istotne jest wykonanie oprysku, zanim choroba się rozwinie.

Niezwykle ważne jest też właściwe dobranie środka i przeprowadzenie samego oprysku w odpowiedni sposób. Jeśli zależy nam na tym, aby oprysk wykonać w odpowiednim czasie, warto zapoznać się z kalendarzem oprysków, który znaleźć można np. na stronie internetowej https://www.ogarnijogrod.pl/produkt/caloroczny-kalendarz-opryskow-drzew-krzewow-owocowych/ . Dzięki niemu zapobiegniemy występowaniu wielu chorób i umożliwimy intensywny wzrost masy zielonej, co przyczyni się nie tylko do lepszego plonowania w bieżącym roku, ale także umożliwi rozwój zalążków pąków kwiatowych, które będą odpowiadać za owocowanie w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Czym pryskać drzewa owocowe w fazie rozwoju owoców?

Jeśli wczesnowiosenne opryski przeprowadzaliśmy zgodnie z zaleceniami, nasze drzewka w czerwcu powinny być w dobrej formie. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Choroby takie jak parch jabłoni, rdza gruszy czy drobna plamistość drzew pestkowych mogą rozwinąć się zawsze , gdy wystąpią odpowiednie warunki. Duża wilgotność w miesiącach letnich jest bardzo często przyczyną porażania liści przez choroby grzybowe.

W przypadku drzewek owocowych bardzo ważne jest wykonywanie oprysków mających zwalczyć szkodniki takie jak owocówka jabłkóweczka czy śliwóweczka. Owoce zainfekowane tym "robakiem" są niemal niezdatne do spożycia i mogą one sprawić, że cały plon będzie nadawał się do wyrzucenia. To właśnie dlatego tak istotne jest stałe monitorowanie pułapek lepowych, które pomogą nam wyznaczyć idealną porę do wykonania oprysku. Jest to o tyle ważne, że zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne opryskanie drzewa nie przyniesie porządnych efektów, a my będziemy musieli przełknąć gorzką pigułkę i pogodzić się z utratą owoców.

W jaki sposób poprawnie wykonać oprysk drzew owocowych?

Kluczem jest posiadanie opryskiwacza z odpowiednio długą dyszą. Stosowanie zbyt krótkich końcówek może sprawić, że nie będziemy w stanie pokryć liści cieczą roboczą i tym samym ograniczymy działanie oprysku. Bardzo ważne jest też wybranie właściwego preparatu. Powinniśmy więc zapoznać się z kalendarzem oprysków drzew owocowych i wybierać preparaty adekwatne do pory roku i objawów pojawiających się na liściach.

Przygotowanie właściwej proporcji środka i jego staranne rozmieszanie sprawi, że większą część zadania będziemy mieć wykonaną. Pozostanie jedynie staranne pokrycie drzewa opryskiem . Powinniśmy ten etap przeprowadzić z dużą dokładnością, szczególnie jeśli stosujemy opryski o działaniu wyłącznie kontaktowym. W przypadku preparatów wgłębnych sprawa wygląda trochę lepiej, bo po wniknięciu w roślinę krążą one wraz z sokami, ale i tak musimy zrobić wszystko, by oprysk wykonać jak najdokładniej.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny