Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
22.9°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Jazzrockowy wieczór w kinie "Sława"

20 marca 2016 09:34 | autor: redakcja

Już w najbliższą niedzielę (20 marca) w Międzyrzecu zaśpiewa jeden z najbardziej oryginalnych polskich wokalistów Jorgos Skolias. Towarzyszyć mu będą bialscy muzycy: Piotr Świerzbiński – gitara, Jarek Michaluk – gitara basowa i Radek Żyła – perkusja. W ich wykonaniu usłyszymy znane standardy muzyki jazzowej i rockowej, m.in. Jimiego Hendrixa, Otisa Reddinga i Blues Brothers.

Jorgos Skolias to jeden z najbardziej oryginalnych wokalistów w polskiej muzyce. Nieustannie poszukujący - nie tylko indywidualnej - formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce. Studiuje starodawne techniki wokalne. Jako jeden z niewielu na świecie wokalistów opanował technikę śpiewania harmonicznego – równoległego prowadzenie trzech głosów.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym i bardzo zróżnicowanym środowisku kulturowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyką grecką, ale próbując także śpiewać rocka i bluesa.

W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami „Nurt”, „Grupa 1111”, „Spisek Sześciu”.

Zawodową karierę rozpoczął w 1982 r. w jazzrockowej formacji „KRZAK”. Przez ponad rok współpracował z grupą „Osjan”. W latach 1988-1991 był stałym wokalistą „Young Power” – jednej z kluczowych formacji polskiego młodego jazzu końca lat 80.

Eksperymentował muzycznie w zespołach tworzonych z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu „Osjan”), grupach „Tie Break”, „PickUp”, „Free Cooperation”, z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim. Przez lata aktywnie działał na polu muzyki teatralnej i filmowej. Jego talent docenił m.in. Jarosław Bester, zapraszając do współpracy przy płycie „Book of Angels: Balan” (wydanej przez nowojorski Tzadik Records Johna Zorna) czy Bracia Olesiowie, z którymi stworzył niezwykłe trio Sefardix.

Skolias od lat zapraszany jest do współpracy przez basistę Jarka Michaluka, organizatora m.in. Podlasie Jazz Festival oraz Biała Blues Festival.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny