Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
7.5°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Jubileusz 100-lecia OSP Kożuszki

22 września 2022 15:41 | autor: Anna Ostapiuk

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożuszkach obchodziła w dniu 18 września uroczysty jubileusz 100-lecia istnienia. Spotkanie, które zainaugurowała msza święta w intencji strażaków i ich rodzin, było okazją do odznaczenia drużyny Złotym Znakiem Związku OSP RP, a druhom przyznano honorowe medale za zasługi dla pożarnictwa.

Po mszy świętej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kożuszkach, którą sprawowali były diecezjalny kapelan strażaków ks. Roman Sawczuk senior oraz obecny kapelan ks. Andrzej Biernat, jubilaci i ich goście udali się pod remizę, gdzie nastąpiło złożenie meldunku o gotowości do uroczystego apelu. Przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, jednostek organizacyjnych PSP oraz przyjaciele jednostki wręczyli gospodarzom upominki i skierowali kilka słów do zgromadzonych na uroczystości.

Podczas jubileuszowych obchodów Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuszkach została odznaczona za wieloletnią ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej Złotym Znakiem Związku OSP RP, aktu dekoracji dokonał członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie dh Tadeusz Sławecki. Druhowie przyjęli medale i odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa oraz wysługę lat.

Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Roman Szostkiewicz s. Heronima
dh Józef Szostkiewicz s. Stanisława
dh Adam Wnukowicz s. Edwarda
dh Piotr Komińczyk s. Eugeniusza

Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Wojciech Chmielewski s. Mariana
dh Waldemar Komińczyk s. Edwarda
dh Daniel Kokoszkiewicz s. Józefa
dh Michał Siergiej s. Wacława
dh Marian Ignaciuk s. Józefa
dh Mariusz Trochimiak s. Wiesława
dh Jarosław Trochimiak s. Stanisława
dh Marcin Pękala s. Józefa
dh Adam Wnukowicz s. Edwarda
dh Eugeniusz Wnukowicz s. Zdzisława
dh Ludwik Siejka s. Wacława

Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Przemysław Chodziński s. Janusza
dh Hubert Chodziński s. Janusza
dh Rafał Chodziński s. Janusza
dh Błażej Wnukowicz s. Stanisława
dh Paweł Wnukowicz s. Stanisława
dh Kamil Trochimiak s. Wiesława
dh Tomasz Siergiej s. Mariana

Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali:

dh Robert Siłuszyk s. Andrzeja
dh Konrad Siłuszyk s. Marka
dh Arkadiusz Chodziński s. Mirosława
dh Patryk Siejka s. Tadeusza
dh Damian Komińczyk s. Zdzisława
dh Paweł Komińczyk s. Józefa
dh Bartłomiej Niemczuk s. Tadeusza
dh Sylwester Niemczuk s. Tadeusza
dh Kamil Trochimiak s. Wiesława

Odznakę „Za wysługę lat” otrzymali:

dh Ludwik Siejka s. Wacława - 55 lat
dh Zygmunt Zachariasz s. Jana - 55 lat
dh Józef Kokoszkiewicz s. Zygmunta - 50 lat
dh Eugeniusz Wnukowicz s. Zdzisława - 50 lat
dh Janusz Chodziński s. Józefa - 40 lat
dh Szczepan Zachariasz s. Ludwika - 40 lat

OSP w Kożuszkach powstała w 1922 r. z inicjatywy Wacława Chodzińskiego, który został jej pierwszym naczelnikiem, po nim funkcję tę sprawowali Ludwik Chodziński i Ludwik Komińczyk. Ważnym wydarzeniem na kartach historii jednostki było założenie w 1927 r. orkiestry dętej, która zasłyneła w całej okolicy. Grała m.in. u hrabiego w Międzyrzecu Podlaskim, u dziedzica w Mordach, na Kongresie Katolickim w Siedlcach, w kościele, na weselach oraz na różnych imprezach w czasie okupacji. Przez długie lata kierował nią Józef Łukaszewicz. W 1963 r. zakupiono działkę, na której trzy lata później pojawił się basen strażacki. Od 1974 r. rozpoczęła się budowa remizy, przy której pomagała cala wieś. Nadzór nad budową sprawował naczelnik gminy Jan Chmielewski. Po pięciu latach prac w dniu 15 sierpnia 1979 r. OSP w Kożuszkach dokonała uroczystego otwarcia własnej siedziby, do której kilkanaście lat póxniej dobudowano salę taneczną. Oddano ją do użytku w 1992 r., w tym samym roku Sąd Wojewódzki w Lublinie dokonał rejestracji Jednostki OSP. Z biegiem lat jednostka została wyposażona w samochód marki Lublin. W 2016 został wybrany nowy zarząd, w skład którego weszli: Daniel Kokoszkiewicz, Michał Siergiej, Roman Szostkiewicz, Hubert Chodziński, Piotr Komińczyk, Przemysław Chodziński i Jarosław Trochimiak. Strażacy co roku biorą udział w gminnych zawodach pożarniczo - gaśniczych zdobywając czołowe miejsca. W ramach jednostki istnieje Młodzieżowa Drużyna Piłki Nożnej, która również co roku zdobywa puchary w turnieju Drużyn Strażackich Gminy Międzyrzec Podlaski.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny