Dziesiąta jubileuszowa wieczornica utrzymana była w duchu patriotycznym pod hasłem „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Było to tak naprawdę podwójne święto, ponieważ tą wieczornicą rogoźnicka szkoła włączyła się również w obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wieczornica została objęta patronatem honorowym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Młodzież zaprezentowała dojrzały patriotyczny montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Justyny Kołodziejczuk oraz Małgorzaty Kuzaka. Wystąpiły również dzieci z Pińska, które wykonały utwory „Polskie kwiaty” i „Moja ojczyzna” oraz żołnierze z JW. 3533 w Roskoszy.
Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz podziękował dyrektor szkoły Dorocie Herda i organizatorkom wieczornicy za krzewienie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz wspólnie z Radnym Gminy Andrzejem Sawczukiem przekazał szkole bon pieniężny na cele edukacyjne.
Podczas wieczornicy został rozstrzygnięty Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Orzeł biały – nasza duma”. Był on adresowany do uczniów kl. IV-VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum, którzy w sposób twórczy za pomocą dowolnej techniki plastycznej i w dowolnym formacie wykonali prace zgodnie z tematem konkursu. Włączyła się do niego również Polska Macierz Szkolna w Pińsku na Białorusi. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wyeksponowano podczas obchodów X Jubileuszowej Wieczornicy Patriotycznej.
Zwieńczeniem wieczornicy był jubileuszowy tort w barwach narodowych, którego mogli skosztować wszyscy uczestnicy wydarzenia. Ponadto kuchnia szkolna serwowała zupę i pierogi, zaś Rada Rodziców ciasta.
Celem uroczystości było ukazanie niezwykłej roli piosenek i pieśni patriotycznych, które łączyły naszych rodaków w trudnych momentach. Dodawały odwagi żołnierzom przed walką, budziły nadzieję emigrantom, wychowywały młodzież, a w bliższych nam czasach komunistycznych stanowiły oręż w walce z cenzurą i propagandą. Te pieśni są dowodem polskiego trwania, budzą wspomnienia rodzinnego domu i echa dawnych lat. Są dowodem historii naszego narodu. Były zawsze i będą nadal manifestacją naszej wspólnoty i tożsamości narodowej a dla przyszłych pokoleń – Polaków, niech będą szansą na zakorzenienie we własnej kulturze i historii. Należy dbać o przekazywanie pieśni następnym pokoleniom, gdyż, jak mówi sentencja jubileuszowej wieczornicy „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.
W wieczornicy uczestniczyli m.in.: ks. Sylwester Gałach proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Maniach, Radosław Kuzaka kapitan JW. 3533 w Roskoszy wraz z żołnierzami, Lena Jaruticz Dyrektor Szkoły Społecznej im. Ryszarda Kapuścińskiego w Pińsku na Białorusi wraz z młodzieżą, Andrzej Pietruk Przewodniczący Rady Gminy, Waldemar Bałkowiec Dowódca JRG Międzyrzec Podlaski, Krzysztof Sójka Prezes Stowarzyszenia Moja Gmina, sołtysi Gminy Międzyrzec Podlaski, przedstawiciele GBP Stanisława Pietruk i Barbara Lesiuk, pracownicy Urzędu Gminy, Rada Rodziców z Rogoźnicy, Urszula Chmiel oraz uczniowie i absolwenci placówki wraz z rodzicami.
Źródło: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny