YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Jubileuszowa wystawa rzeźb Henryka Burzca

5 czerwca 2019 19:26:38 | autor: redakcja
W 2019 roku obchodzimy jubileusz 100-lecia urodzin Henryka Burzca, wybitnego rzeźbiarza pochodzącego z Międzyrzeca Podlaskiego. To doskonała okazja, aby na nowo przybliżyć sylwetkę i twórczość wyjątkowego artysty. Służyć ma temu spotkanie, które odbędzie się w sobotę 8 czerwca w holu Kina Sława.

Henryk Burzec urodził się 21 lutego 1919 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Od najmłodszych lat pragnął iść w ślady dziadka i wuja i kształcić się w kierunku rzeźbiarskim. Tajniki rzeźbiarstwa poznawał w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, a następnie studiował w krakowskiej ASP, w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Ze swoimi rzeźbami zwiedził wiele europejskich krajów. W latach 60 zajął się sztuką plenerową, wykonując kilka rzeźb imponujących rozmiarami.

Artysta zmarł 31 października 2005 r. w Zakopanem. Kilka lat przed śmiercią wyraził chęć i wolę, aby zbiór jego rzeźb trafił do Międzyrzeca. Tak też się stało. Z okazji jubileuszu w MOK przeprowadzono drobne prace modernizacyjne, aby zyskać więcej przestrzeni do prezentacji rzeźb Henryka Burzca. Wystawa w nowej odsłonie zostanie zaprezentowana 8 czerwca. O godz. 17 rozpocznie się jubileuszowy wernisaż. Specjalnymi gośćmi tego spotkania będą córka artysty Ludomira Burzec oraz Katarzyna Kucharska-Hornung – historyk sztuki z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male