Wydarzenie, które zostało zorganizowane w dniu 14 września przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk, NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja oraz burmistrza miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniewa Kota, związane było z 82. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, 42. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" i 75. rocznicą urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki - patrona NSZZ "Solidarność". Uroczystość zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Mikołaja, którą odprawił ks. kan. Dariusz Parafiniuk w asyście ks. dr Dariusza Ostałowskiego.
Zgromadzeni, a wśród nich m.in. przedstawiciele miasta i gminy Międzyrzec Podlaski na czele z burmistrzem Zbigniewem Kotem oraz wójtem Krzysztofem Adamowiczem, prowadzący uroczystość dyrektor MOK Andrzej Marciniuk oraz dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Międzyrzec Podlaski, udali się na Aleję Katyńską, gdzie wspólnie wzięli udział w poświęceniu Kapliczki Katyńskiej oraz w Apelu Poległych. - Spotykamy się dzisiaj w 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, w 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz podczas obchodów Dnia Sybiraka, aby uczcić tych, którzy zginęli broniąc naszej Ojczyzny. Musimy o nich pamiętać! To na nas spoczywa obowiązek niesienia tej prawdy o nich przyszłym pokoleniom. Ta ważna uroczystość wpisuje się w dzieło "Ocalić od zapomnienia", które realizujemy na terenie miasta Międzyrzec Podlaski. Chcemy ocalić ludzi, miejsca, wydarzenia. Przywrócić ich naszej pamięci - mówił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze Marek Pniewski . - W 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona "Solidarności", musimy pamiętać, że on sam nie wyrzekł się wiary, zginął bestialsko zamordowany. Zostawił nam motto „Zło dobrem zwyciężaj” i starajmy się do tego dążyć. W 42. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” musimy pamiętać, że sierpień 1980 roku to czas w którym my, Polacy, poczuliśmy się wolni. Dzięki determinacji tych wszystkich, którzy potrafili upomnieć się o godność i prawa pracownicze, dzięki ich mądrości podczas negocjacji porozumień sierpniowych, zrobiono pierwszy krok ku wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej.
W trakcie uroczystości jej uczestnicy wysłuchali historii powstania Alei z zasadzonymi w niej 12 Dębami Pamięci upamiętniającymi ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz wydarzeń, które doprowadziły do wybudowania w tym miejscu kapliczki. - Przez ponad 70 lat skrzętnie skrywano tę historię, karano osoby, które miały odwagę mówić o Zbrodni Katyńskiej. Lekcje historii o Katyniu przez lata były niemożliwe. Minęły lata, a Rosja nadal odmawia formalnej decyzji o ujawnieniu całej tej zbrodni. Lata mijają, ale narody się nie zmieniają. Dziś Ukraina doświadcza takiego samego ludobójstwa z rąk tej samej nacji – mówił, przedstawiając historię powstania Alei Katyńskiej, członek zarządu TPN Marek Maleszyk . - Dla uczczenia pamięci ofiar Katynia w dniu 19 września 2010 r. Rada Miasta na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Nauk podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Aleja Katyńska dla nowo wytyczonej ulicy. Posadzono w niej 12 dębów, symbol pamięci, którymi opiekuje się Nadleśnictwo Międzyrzec. Urząd Miasta uhonorował to miejsce tablicą okolicznościową z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wśród dębów stanęła kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej. - Powstanie kapliczki to efekt działań rady oddziału NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze Biała Podlaska wraz z podległymi jej organizacjami związkowymi przy szczególnym patronacie Adama Szulika, s ekretarza zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk . W kaplicy umieszczona jest płaskorzeźba, która jak żaden inny obraz, kojarzy się z mordem na polskich oficerach w Katyniu. Przestrzelona naga czaszka, którą z czułością tuli Matka Boska, w sposób niezwykły nawiązuje do mordu katyńskiego - przybliżyła historię powstania kapliczki przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Nr 3014 Grażyna Puszkarska . - O to, by Matka Boska Katyńska "uczestniczyła" we wszelkich uroczystościach poświęconych śmierci 20 tys. polskich oficerów dbał św. pamięci ks. prałat Zdzisław Peszkowski. Wieloletni kapelan Rodzin Katyńskich cudem przeżył w obozie w Kozielsku. Jak wielokrotnie opowiadał, to właśnie modlitwa do Matki Boskiej dodawała mu otuchy i pozwoliła uniknąć śmierci w Katyniu.
Płaskorzeźbę Matki Bożej Katyńskiej poświęcił 12 grudnia 2021 roku w Białej Podlaskiej podczas mszy świętej z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego ks. kan. Andrzej Biernat, dziekan Dekanatu Biała Podlaska Południe, kapelan NSZZ "Solidarność". W grudniu 2021 r. uzyskano pozwolenie na budowę kapliczki. Prace budowlane rozpoczęto w czerwcu br.
- W naszym mieście mamy pełno symboli, cmentarz jest nimi wypełniony, place, mury, również to miejsce. Otaczamy się symbolami, ale nie po to, by tylko pamiętać, one muszą nas po prostu czegoś uczyć - podkreślił burmistrz Zbigniew Kot . - Truizmem jest powtarzanie tego, że historia powinna nas nauczyć i mamy nie popełniać błędów. Młodzi mają fantazję, że dożyją czasów, kiedy będzie można wrócić w przeszłość i zmienić przyszłość, ale to tak nie będzie działało. Zawsze trafimy w którymś wieku na Hitlera, Stalina, Putina… Pamięć jest ważna, bo to trwałość narodu. Uczmy się od tych symboli, że warto pamiętać, ale że również należy wyciągać wnioski dla nas samych, jacy mamy być. Pamiętajmy i uczmy się, tego państwu i sobie życzę - apelował włodarz.
Przy tabliczkach przed dwunastoma Dębami Pamięci harcerze ZHR i żołnierze 23. Bialskiego Batalionu Lekkiej Piechoty wchodzącego w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapalili znicze, a przy kapliczce Matki Bożej Katyńskiej trwała asysta wojskowa 18. Dywizji Zmechanizowanej im. Generała Broni Tadeusza Buka w Siedlcach. Dyrektor MOK Andrzej Marciniuk odczytał Apel Pamięci Poległych apelując na zakończenie: - Do was wszystkich mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i okolic zwracam się: pochylcie w żalu i zadumie głowy, oddajcie cześć i honor naszym rodakom, którzy poświęcili życie za godne miejsce Rzeczypospolitej, za naszą wolność i prawo do stanowienia o własnej przyszłości. Zwracam się do was Sybiracy, którzy pamięć o cierpieniach niesiecie przez pokolenia. Jeśli my o was, niech Bóg zapomni o nas. Niech dziś z tego miejsca i z tego apelu idzie w świat nasze wołanie: Nigdy więcej ludobójstwa! Nigdy więcej nienawiści! Niech prawda zwycięży!
W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Batalionu Zmechanizowanego I. Warszawskiej Brygady Pancernej z Białej Podlaskiej wraz z historycznym sztandarem 34. Pułku Piechoty, Bialskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski, NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze oddziałów w Mińsku Mazowieckim, Wołominie i Białej Podlaskiej, międzyrzeckich szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej, Zespołu Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich, Zespołów Placówek Oświatowych nr 1, 2 i 3, Publicznej Szkoły Podstawowej w Krzewicy, Halasach, Rzeczycy, Tuliłowie, Rogoźnicy, Rudnikach i Tłuśćcu. Przybyli również: gen. bryg. Drużyn Strzeleckich Stanisław Sułkowski, uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Międzyrzecu Podlaskim, przedstawiciele biur poselskich posłów na Sejm Marcina Duszka oraz Grzegorza Biereckiego, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska Tomasz Bylina i nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec Leszek Michalec oraz komendant Posterunku Policji w Międzyrzecu Podlaskim mł. insp. Robert Cybulski.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze Marek Pniewski wręczył podziękowania sponsorom i osobom, które przyczyniły się do powstania Kapliczki Katyńskiej:
- ks. kan. Dariusz Parafiniuk, proboszcz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim
- burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniew Kot wraz z pracownikami
- komisja zakładowa 1087 NSZZ "Solidarność" przy spółce Sedar w Międzyrzecu Podlaskim z przewodniczącym Wiesławem Łobaczem
- Komisja Międzyzakładowa 3014 NSZZ „Solidarność” (wpłaty indywidualne) z przewodniczącą Grażyną Puszkarską
- sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Nauk Adam Szulik
- Zofia Rodecka
- Karol Michaluk, firma Mikpol
- Monika Ceniuk i Roman Serhej, Hotel "Chrobry" i "Międzyrzeckie Smaki"
- Teresa i Ireneusz Turscy
- Tomasz Morgunowicz, MAC Granit
- Robert Idzikowski, Drukarnia Sitebox
Na zakończenie obecne na uroczystości delegacje szkół otrzymały materiały edukacyjne w postaci książek i teczek „Trzy lekcje o wolności” podarowane przez Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek ufundowany przez burmistrza Zbigniewa Kota, a przybyli goście, sponsorzy i organizatorzy na gorący posiłek w Hotelu "Chrobry", który wspólnie sfinansowali NSZZ „Solidarność” Oddział Biała Podlaska, „Międzyrzeckie Smaki” i Hotel „Chrobry”.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny