W 2017 roku przypada 150 rocznica uruchomienia linii kolejowej na trasie Warszawa – Terespol. Z tej okazji Stowarzyszenie Miłośników Historii Miedzyrzeca Podlaskiego przygotowuje wystawę poświęconą temu wydarzeniu "Szybciej… Wygodniej… Bezpieczniej…". Będzie ją można oglądać w ekspozytorach na Placu Jana Pawła II od 26 sierpnia do 10 września.
Stowarzyszenie chce przybliżać mieszkańcom i przyjezdnym historię miasta poprzez propagowanie starych fotografii i dokumentów. Elementem tych działań jest m.in. zaplanowana wystawa.
Linię Warszawsko–Terespolską wybudowało w latach 1866–1867 Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko–Terespolskiej, z inicjatywy przedsiębiorcy i bankiera Leopolda Kronenberga. Wcześniej funkcjonowały już dwie linie kolejowe Warszawsko–Wiedeńska i Warszawsko–Petersburska. Nowa linia była więc trzecią, która powstała na terenie Królestwa Polskiego.
Uroczystość wmurowania symbolicznego „kamienia węgielnego” odbyła się w Warszawie w dniu 27 września 1866 r.
W roku 1891 Kolej Warszawsko–Terespolską połączono z Koleją Nadwiślańską. Podczas I wojny światowej, w okresie okupacji niemieckiej, przebudowano tory na normalną europejską szerokość (do tej pory były o 89 mm szersze, budowano je według standardów rosyjskich). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zarząd nad tą linią kolejową przejęły Polskie Koleje Państwowe.
(źródło: Stowarzyszenie Miłośników Historii Miedzyrzeca Podlaskiego )
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny