YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Konfrontacje w Galerii ES

2 lipca 2013 11:04:05 | autor: Red./MOK Międzyrzec
Prace aż siedemnastu artystów związanych z Międzyrzecem, w większości amatorów, można oglądać w Galerii ES do 30 lipca.

Do odwiedzenia wystawy zaprasza szef międzyrzeckiej galerii Andrzej Szczerbicki:

Tradycja Międzyrzeckich Prezentacji Plastycznych sięga jesieni 1981 roku, wtedy to po raz pierwszy, na korytarzu budowanego jeszcze Ośrodka Kultury (tu gdzie dzisiaj znajduje się „Mała Galeria”) zaprezentowałem mieszkańcom twórców - międzyrzeczan zajmujących się malarstwem. Tak, to już 32 lata tradycji Międzyrzeckich Prezentacji. Wielu z biorących udział w tych pierwszych Prezentacjach już nie żyje, warto przy tej okazji wspomnieć chociaż postać Zofii Daszkiewicz, artystki, Absolwentki Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, uczennicy Ferdynanda Ruszczyca, postaci nieomal anonimowej, o twórczości której wiedziała tylko garstka znajomych, a na wystawie mogli podziwiać liczni mieszkańcy. Od 1990 roku Międzyrzeckie Prezentacje Plastyczne zmieniły formułę, teraz to PREZENTACJE-KONFRONTACJE już piąte z kolei. Cztery poprzednie prezentowały artystów profesjonalnych i amatorów z dużym dorobkiem artystycznym mieszkających lub wywodzących się z Międzyrzeca lub z Międzyrzecem w różny sposób związanych. Te prezentacje zawężają się do twórców mieszkających w Międzyrzecu i jego najbliższych okolicach, a także tych związanych z Międzyrzeckim Klubem Miłośników Sztuki, który działa przy MOK od kilku lat. Czy ta formuła się przyjmie zobaczymy, czas pokaże, ale duża liczba wystawiających - 17 osób (zaproszonych zostało 23) jest miłym zaskoczeniem dla organizatora i myślę że dla widzów także.

W rolach głównych występują:

Ewa Gaszewska - urodzona w 1961 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Z wykształcenia jest biologiem, absolwentką UMCS. Obecnie mieszka i pracuje w Białej Podlaskiej. Maluje hobbystycznie. Od kilku lat uczestniczy w zajęciach plastycznych dla dorosłych organizowanych przez MOK w Międzyrzecu prowadzonych przez Krzysztofa Stachurskiego. Brała udział w dwóch wystawach poplenerowych Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki: „Danówka 2010” i „Mielnik 2012”.

Zbigniew Jankowski - urodzony w 1943 roku w Pościszach. Nieukończone PLSP w Nałęczowie. Uczestniczył w zajęciach Ogniska Plastycznego w Gliwicach. Zawód malarz pokojowy, obecnie emeryt. Malować zaczął po odejściu na emeryturę. Mieszka w Misiach.

Zenon Jaszczuk - urodził się w 1951 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył szkołę średnią techniczną o profilu elektroenergetycznym. W młodości dużo rysował i rzeźbił, ale uważa się za amatora. Maluje dla przyjemności. Jest uczestnikiem zajęć z malarstwa w Międzyrzeckim Klubie Miłośników Sztuki.

Sylwester Kołodziej - urodzony w 1970 w Trzebiatowie. W latach szkolnych uczestniczył w zajęciach plastycznych w MOK. Aktualnie zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Kazimierz Kubiszyn - urodzony w 1933 roku. Lekarz medycyny – emeryt. Od 1967 mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Maluje obrazy, rzeźbi, pisze wiersze, fraszki i wspomnienia. W okresie 30 lat namalował 2050 obrazów techniką olejną i akrylową. Uczestnik licznych plenerów malarskich i konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych dla lekarzy. Zrealizował 26 wystaw indywidualnych i brał udział w około 60 zbiorowych.

Mieczysław Lawenda - urodzony w 1945 roku w Kraśniku. Absolwent Technikum Rolniczego. W latach 1982-1990 Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. W latach 1991-94 Przewodniczący Zarządu Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Siedlcach. W latach 1999-2006 Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSON. Malarstwem zajmuje się od 1966 roku. Od ponad 40 lat zapalony kolekcjoner staroci.

Klemens Leszczyński - nauczyciel fizyki na emeryturze. Od zawsze interesuje się malarstwem i architekturą, zwłaszcza starożytną i średniowieczną. Od czterech lat uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. Lubi malować pejzaże i martwe natury.

Halina Paprota - okres dzieciństwa i wczesnej młodości związany był z Białą Podlaską. Studia ukończyła w Lublinie na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Przez kilkanaście lat pracowała w Puławach w wyuczonym zawodzie. Mieszkając w Puławach i Kazimierzu rozwinęła swoje zainteresowania malarstwem. Po przeprowadzce do Międzyrzeca Podlaskiego warsztat swój doskonali w Międzyrzeckim Klubie Miłośników Sztuki przy MOK pod kierunkiem Krzysztofa Stachurskiego. Brała udział w plenerach malarskich i wystawach poplenerowych.

Jagoda Patkowska - urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu psycholog, na co dzień jest dyrektorem Państwowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim. Uczestniczka zajęć Międzyrzeckiegi Klubu Miłośników Sztuki. Udział w Plenerze Malarskim „Mielnik 2012”. Malowanie i rysowanie jest dla niej jednym ze sposobów rozwoju osobistego.

Danuta Ponimasz - urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Tutaj zdała egzamin maturalny w Liceum Handlowym. Po maturze rozpoczęła pracę w PSS Społem, w której przepracowała 40 lat. Obecnie jest na emeryturze.

Mirosława Sidorczyk - urodzona w Stoku w 1954 roku. Od 1976 roku mieszka w Międzyrzecu. Z zawodu technik technolog. Od wielu lat pasją były torty i ciasta, potem zdobienie przedmiotów techniką decoupage oraz wykonywanie pisanek metoda ażurową – haftu richelieu. Udział w licznych prezentacjach jarmarków świątecznych. Dyplom za ażurowe pisanki z gęsich jaj Siedlce 2012. Uczestnik zajęć Międzyrzeckiego Klubu Miłośnków Sztuki.

Krzysztof Stachurski - urodzony w 1956 r. w Sosnowcu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1981 roku w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim jako instruktor plastyk, prowadząc zajęcia dla dzieci, dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dla członków Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Andrzej Szczerbicki - urodził się w 1956 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Studia na KUL – historia sztuki. Od 1981 pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury gdzie kieruje Galerią „ES”. Organizuje Ogólnopolskie Plenery Malarskie oraz wiele przedsięwzięć artystycznych m.in. Międzyrzeckie Prezentacje Plastyczne „PREZENTACJE – KONFRONTACJE” w formule triennale, pokazujące dokonania twórcze plastyków związanych z Międzyrzecem. Twórczo zajmuję się malarstwem. W dorobku artystycznym 16 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Anna Trzeciak-Sylburska - urodzona w 1952 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończyła Technikum Włókiennicze w Łodzi. Udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez MOK. Malowanie to przypadłość dosyć chimeryczna i nieprzewidywalna, daje radość, ale i zniechęca, jednak nie można się jej pozbyć.

Elżbieta Tymoszuk - urodzona w 1947 roku w Zabielu. Obecnie emerytka. Uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki pod kierunkiem Krzysztofa Stachurskiego. Brała udział w plenerach malarskich. Malowanie daje jej wiele satysfakcji i odprężenie od codzienności.

Ewa Tymoszuk - urodzona w 1954 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Absolwentka WSRP w Siedlcach. Maluje od szkoły średniej, samouk. Ulubiona technika to olej i akryl. Głównie maluje pejzaże i kwiaty.

Magdalena Witkowska - urodzona w 1964 r. Absolwentka PLSP w Lublinie. Udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Galerię ES. Ulubiona technika to pastel i olej.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male