Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
10.5°C
Kontakt
Region

Krynica Vitamin dołącza do akcji Czysta Rzeka

15 kwietnia 2021 10:46 | autor: Justyna Madan
fot. Tomasz Kułakowski

"Czysta Rzeka" to największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. Pomysł zrodził się nad Bugiem i początkowo chodziło o sprzątanie jedynie tej rzeki ale akcja szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj. Do tegorocznego wydarzenia dołączyła Krynica Vitamin. Pracownicy Krynicy posprzątają w sobotę, 17 kwietnia śmieci w okolicy zakładu w Dziadkowskiem-Folwarku na Podlasiu.

W akcji Operacja Czysta Rzeka 2021 weźmie udział 40 wolontariuszy. Pracownicy Krynicy Vitamin pozbierają śmieci po obu brzegach rzeki Piszczki, przepływającej niedaleko zakładu produkcyjnego spółki, a także wzdłuż dróg powiatowych, które wiodą do Krynicy Vitamin. Akcja odbędzie się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, wolontariusze zostaną podzieleni na mniejsze grupy, zachowają dystans i będą nosić maseczki.

- Dołączenie do akcji jest wyrazem dbałości o środowisko naturalne, naszą małą ojczyznę. Podlasie to zielone płuca Polski i jest to dla nas niezwykle ważne. Chcemy posprzątać śmieci, ale też spędzić ze sobą czas, dobrze się bawić. Jesteśmy spragnieni spotkań z kolegami i koleżankami w terenie, oczywiście zachowując dystans – mówi Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynicy Vitamin SA, a także szef Sztabu Operacji Czysta Rzeka.

Akcja wpisuje się w szereg działań proekologicznych Krynicy Vitamin, a także społecznej odpowiedzialności biznesu. Od stycznia 2021 r. w zakładzie produkcyjnym w Dziadkowskiem-Folwarku Krynica Vitamin korzysta z energii elektrycznej, pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. - Dbanie o środowisko naturalne jest ważnym aspektem naszej działalności. Redukujemy ślad węglowy i stawiamy nasz biznes po zielonej stronie mocy. O tym świadczą inwestycje. W zeszłym roku w zakładzie produkcyjnym zrezygnowaliśmy z używania oleju opałowego, wymieniając piece w kotłowniach na gazowe. Znacząco ograniczyliśmy plastik przy pakowaniu produktów. Ponadto wykorzystujemy butelki PET pochodzące z recyklingu. Rozważamy możliwość wtórnego wykorzystania dwutlenku węgla do naszej produkcji. Jesteśmy także w trakcie audytu energetycznego, który wskazuje nam dalsze kierunki rozwoju – informuje Piotr Czachorowski, prezes Krynicy Vitamin.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (16 kwietnia 2021 10:43)
    Krynica Vitamin cz. 02
    5. Ubiegłoroczne zanieczyszczenie Piszczanki sprawiło, że stajemy się wzorcową firmą pod kątem spełniania norm środowiskowych i działań proekologicznych. Tamto wydarzenie zmieniło nasze myślenie. Mamy już prąd z odnawialnych źródeł energii w zakładzie, ograniczamy zużycie wody, idziemy w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Analizujemy też możliwości zainwestowania we własne źródła energii. 6. Jesteśmy otwarci i transparentni. Każdy może zobaczyć na własne oczy, jak działa nasza oczyszczalnia (po wcześniejszym umówieniu się). Zapraszam do kontaktu - Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynicy Vitamin media@krynicavitamin.com
    autor: Tomasz Kułakowski

    (16 kwietnia 2021 10:42)
    Krynica Vitamin
    Drodzy internauci. Jest nam przykro, że doszło w ubiegłym roku do zanieczyszczania środowiska. Chciałbym przedstawić fakty: 1. Latem 2020 r. doszło do przekroczenia parametrów jakościowych i odprowadzenia niedostatecznie oczyszczonych ścieków do Piszczanki w okresie wdrażania nowej instalacji, co niestety jest niemal normą przy każdej modernizacji - do czasu, kiedy instalacja osiągnie pełną przepustowość. 2. Naszą zakładową oczyszczalnię ścieków wybudowaliśmy w 2017 r. Technologia oczyszczania została oparta o reaktor biologiczny SBR. W związku z dynamicznym rozwojem Spółki oraz najwyższą troską o środowisko naturalne, w 2020 roku system oczyszczania został rozbudowany o układ flotacji ciśnieniowej DAF oraz ultrafiltracji ścieków w rurowych modułach membranowych. Techniki membranowe są obecnie jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod oczyszczania ścieków w skali światowej. Gwarantującą pełne, mechaniczno-biologiczne oczyszczenie ścieków przed odprowadzeniem ich do odbiornika. System został również wyposażony w urządzenia do odwadniania osadów ściekowych, co zapewnia ich bezpieczne dalsze zagospodarowanie. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 5 mln zł. W tym roku planujemy rozbudowywać oczyszczalnię ścieków, ale to zależy od pozwoleń administracyjnych, na które się czeka dłużej z powodu pandemii. 3. Nie możemy się zgodzić na łączenie zanieczyszczenia rzeki Piszczanki i śnięcia ryb w Krznie. WIOŚ w Lublinie wskazywał, że przyczyną padłych ryb w rzece Krznie „może być dopływ zanieczyszczonych wód rzeki Piszczanki”, jednak analizy parametrów Piszczanki wskazują, że to prawdopodobieństwo jest bliskie zeru. Poza tym, od naszego zakładu do ujścia Piszczanki do Krzny jest ok. 15 kilometrów. 4. Jesteśmy w kontakcie z wędkarzami z PZW Biała Podlaska.
    autor: Tomasz Kułakowski

    (16 kwietnia 2021 08:56)
    Elementarną przyzwoitością wobec mieszkańców i wędkarzy było by naprawienie szkód, oczyszczenie Piszczki i zarybienie Krzny. Chwała i za sprzątanie, ale niesmak pozostaje. P.S. Wydajność oczyszczalni została podniesiona ? Czy w szczycie znowu coś się wydarzy?
    autor: HIHOT

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny