Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-3°C
Kontakt
Region

Kto określa wielkość depozytu na kontraktach terminowych?

14 stycznia 2022 11:28 | autor: Tekst sponsorowany

Jaka jest rola KDPW przy ustalaniu depozytu zabezpieczającego?

Kontrakt terminowy stanowi umowę pomiędzy dwoma stronami, w której jedna ma obowiązek kupna a druga sprzedaży określonego dobra w przyszłości. W chwili otwierania lub zamykania pozycji na tym instrumencie inwestor płaci tylko prowizję, dlatego potrzebna była jakaś forma zabezpieczenia kontraktu. Taką rolę odgrywa depozyt, który pobiera się w momencie otwarcia pozycji i zwraca w chwili zamknięcia.

Na GPW obowiązują dwa rodzaje depozytów, które zabezpieczają pozycję zajętą na rynku przez inwestorów - strony kontraktu. Są to:

 1. depozyt wstępny - pobierany przez biuro maklerskie. Jego wartość jest określana przez tą instytucję i zazwyczaj stanowi procentową wielkość kontraktu,
 2. depozyt właściwy - jego wielkość jest ustalana przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

KDPW obserwuje sytuację na rynku i w zależności od stopnia ryzyka zmian wartości instrumentu bazowego może zmienić wielkość depozytu. Depozyty nie są kosztami transakcyjnymi , ale środkami blokowanymi na koncie, na wypadek straty finansowej po wygaśnięciu instrumentu. Ryzyko kredytowe w przypadku obsługi kontraktów futures jest bardzo małe właśnie ze względu na istnienie mechanizmu zabezpieczenia depozytem. Jeśli stosunek kwoty kontraktu znajdzie się poniżej określonego poziomu, wtedy inwestor musi złożyć dodatkowe zabezpieczenie.

W jaki sposób można inwestować w instrumenty pochodne?

Kontrakty terminowe wykorzystuje się głównie do transferu ryzyka przed zmianą ceny instrumentów bazowych. Instrumenty futures są zawierane na rynku giełdowym, dlatego można z nich korzystać za pośrednictwem profesjonalnych platform brokerskich. Oferują one nie tylko szeroki wybór instrumentów, ale także możliwość skorzystania z doradztwa i zaawansowanych narzędzi analitycznych. Jeśli chcesz kupować kontrakty futures na atrakcyjnych warunkach, to ta strona jest przeznaczona dla Ciebie!

W jaki sposób działa depozytu zabezpieczającego?

Wielkość depozytu jest każdorazowo wyliczana i korygowana po każdej sesji na rynku derywatów. Tak samo jest z samą wartością kursu kontraktu, który również jest rozliczany wraz z wielkością depozytu. W praktyce oznacza to, że inwestor, który źle przewidział kurs instrumentu bazowego traci pieniądze na rzecz drugiej strony kontraktu. Ta kwota jest automatycznie przekazywana na rachunek wygrywającej strony rynku. Po zakończeniu sesji może dojść do sytuacji, w której depozyt nie będzie miał pokrycia. Wtedy inwestor ma obowiązek uzupełnienia depozytu do momentu rozpoczęcia następnej sesji w kolejnym dniu. W przeciwnym wypadku pozycje mogą zostać zamknięte przez brokera.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (14 stycznia 2022 21:23)
  No jak to dla kogo ??? Przedstawiciela będziemy mieli w RPP , musi coś umieć.
  autor: Hahaha

  (14 stycznia 2022 19:52)
  Dla kogo ten artykuł?dla emerytów żeby mieli gdzie zainwestować 13,14,.....i kolejne emerytury które PiS da,oj sorki przypomniałem sobie że Kaczyński odwołał te dodatkowe emerytury
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny