Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
0.3°C
Kontakt
Region

Kupno mieszkania a kredyt i wkład własny

22 października 2015 21:12 | autor: Porada eksperta

Większość ludzi, prędzej czy później staje przed możliwością kupna mieszkania. Statystyki pokazują, że coraz mniej osób decyduje się na prowadzenie gospodarstwa wielopokoleniowego. Duży wpływ na zakup pierwszego mieszkania ma także praca i status społeczny. Największą popularnością cieszą się mieszkania w większych miastach, gdzie rynek pracy jest bardziej chłonny.

Średnia cena mieszkania dwupokojowego w większym mieście, oscyluje w granicach 200-300 tysięcy złotych. Za kawalerkę przyjdzie zapłacić od 100-180 tysięcy. Oczywiście podane ceny z roku na rok ulegają zmianie. Oczywiście wybór między rynkiem wtórnym a pierwotnym zależy od indywidualnych preferencji. Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania w większych miastach jest także to, że można swój lokal bez większych problemów oddać pod wynajem. Takie mieszkanie może same na siebie zarabiać, a z czasem stać się dodatkowym źródłem utrzymania.

Niemniej ze względu na duże sumy pieniędzy potrzebne do zakupu mieszkania, wiele osób decyduje się na wieloletnie kredyty. To z kolei wiąże się ze sporym obciążeniem miesięcznego budżetu. Dostać kredyt nie jest jednak tak łatwo, trzeba bowiem spełnić określone wymagania i dodatkowo, co jest praktyką coraz powszechniejszą, posiadać odpowiedni wkład własny. Tym samym proces starania się o kredyt potrafi niebotycznie rozciągnąć się w czasie. Często zdarza się tak, że posiadana zdolność kredytowa jest zbyt niska, albo posiadany wkład własny za mały. W minionym roku wymagany przez banki wkład własny oscylował w granicach 5% wartości nieruchomości. W 2015 jest to już minimum 10%. Ponadto dynamicznie zmieniający się rynek pracy sprawia, że nie sposób być pewnym, że będzie się wykonywało ten sam zawód przez kolejne dziesięć, dwadzieścia, czy trzydzieści lat. To z kolei każe patrzeć na kredyt jako obciążenie, któremu trudno podołać.

Z drugiej strony istnieje możliwość wynajmu mieszkania, co okazuje się pomysłem całkowicie nieopłacalnym. Wysokość wynajmu bardzo często jest zbliżona, a nawet identyczna, do wysokości miesięcznej raty za mieszkanie. Zazwyczaj właśnie ten powód jest motorem napędowym sugerującym młodym, że zakup mieszkania opłaca się bardziej. Czy można zatem jednoznacznie stwierdzić która opcja jest lepsza? Kupno mieszkania na pewno jest atrakcyjniejsze, ponieważ pieniądze przeznacza się na budowanie własnego M, a nie inwestowanie w cudze. Zanim jednak zdobędzie się odpowiednią zdolność kredytową, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. Zanim się ją zdobędzie trzeba z kolei gdzieś mieszkać. Nie obędzie się także bez odpowiedniego rozeznania w rynku. Co oczywiste, taniej wyjdzie kupno mieszkań pod Warszawą niż w samej stolicy, podobnie jak rynek pierwotny w Lublinie okaże się ciekawszy, niż znajdującej się w tym samym województwie Łęcznej. Zatem zanim podejmie się próbę odnalezienia wymarzonego mieszkania, warto mocno się zastanowić, by potem nie żałować.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (23 października 2015 20:35:35)
    POLECAM KREDYT MIESZKANIOWY W KASIE UNII LUBELSKIEJ
    autor: WALDEK

    (23 października 2015 07:10:09)
    błędy
    Zanim jednak zdobędzie się odpowiednią zdolność kredytową, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny