Imprezę wspólnie zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury oraz zespół „Leśne Echo” z Zaścianek. Wśród licznie zgromadzonych gości byli m.in. poseł Marcin Duszek, starosta Mariusz Filipiuk, wiceprzewodniczący rady powiatu Mariusz Kostka, powiatowy radny Marek Sulima, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Beń, wójt Krzysztof Adamowicz oraz radni gminy.
Przed publicznością zaprezentowały się zespoły ludowe: „Echo” z Przychód, „Ale Baby” z kapelą z Berezy, „Sami Swoi” z Tłuśćca, "Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Hreczka” z Zaścianek, „Podlasianki” z Rokitna, „Kaczeńce” z Czosnówki, „Kalina” z Wygnanki oraz „Zespół Śpiewaczy” z Żerocina.
Zebrani mieli okazję odwiedzić stoiska twórców ludowych. Jan Kierekiesza z Wygnanki prezentował wyplatane kosze, a Emilia Flis z Zaścianek – ręcznie szyte artykuły dla dzieci.
Jubilatki z „Leśnego Echa” przygotowały dla wszystkich ciepły posiłek. Każdy mógł skosztować potraw z ziemniaków przygotowanych na konkurs. Jury uznało, że najsmaczniejszą potrawę przygotowała Eugenia Cap. Drugie miejsce przyznano Hannie Wasiluk, a trzecie - Henryce Tymoszuk.
Głownym punktem programu był oczywiście występ „Leśnego Echa”. Ten zespół działa od 2006 roku. W jego skład wchodzi 9 osób. Kierownikiem zespołu jest Ewa Nasiłowska, która przygrywa na bębenku, a ponadto tworzy własne teksty do znanych melodii ludowych. Na akordeonie gra Aleksander Szmidt. Ponadto zespół tworzą: Urszula Flis, Henryka Tymoszuk, Zofia Nestorowicz, Salwina Samociuk, Teresa Samociuk, Jolanta Osiej i Eugenia Cap. Od prawie roku z "Leśnym Echem" pracuje Damian Mazurek z Lublina, który przygotowuje zespół pod kątem muzycznym.
"Leśne Echo" posiada bogaty repertuar tradycyjnych pieśni ludowych i od 10 lat reprezentuje gminę Międzyrzec na różnych uroczystościach i przeglądach. W 2008 roku zespól otrzymał nagrodę za krzewienie kultury ludowej od marszałka Sejmu.
Członkinie zespoły tworzą piękne wieńce dożynkowe i palmy wielkanocne, zajmują się haftem krzyżykowym, przygotowują także ozdoby z bibuły i słomy. Przygotowują również przedstawienia teatralne nawiązujące do pracy i tradycji na dawnej wsi, np. „Darcie pierza”, Noc Świętojańska”, „Pieczenie chleba”. W 2014 roku zespół wziął udział w telewizyjnym programie o tradycjach bożonarodzeniowych oraz w programie „Tydzień”.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny