YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Loesje na rocznicę samorządności

5 czerwca 2020 18:20:14 | autor: Justyna Madan
Na krótkie teksty Loesje obrazujące rzeczywistość w postaci plakatów, wlepek czy wysprejowanych chodników można natknąć się praktycznie w całej Polsce. Z okazji 30 lat samorządności po inspirujące zbiory sięgnęło miasto Międzyrzec Podlaski.

- Mam na imię Loesje i pochodzę z Holandii. Razem z grupą przyjaciół piszę krótkie teksty na tematy, które wydają nam się ważne i ciekawe, a następnie zamieszczamy je na prostych, czarno-białych plakatach. Moje imię posłużyło także jako nazwa nieustannie rozwijającej się międzynarodowej organizacji i sieci grup lokalnych, obecnych w ponad 30 różnych krajach świata. Tworzy je grupa wolnomyślicieli, którzy poprzez plakaty, publikacje i działania w przestrzeni publicznej wyrażają swoje opinie – krytyczne, czasem pełne ironii, czasem zabawne, jednak zawsze mające inspirujące i pozytywne przesłanie - wyjaśnia twórca oryginalnego sposobu wyrażania myśli i komentowania rzeczywistości.

Pod koniec maja obchodziliśmy 30 lat samorządności w Polsce. Z tej okazji w gablotach na placu Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim pojawiły się plakaty Loesje, które swoją tematyką nawiązują do społeczeństwa, wolności i patriotyzmu. "Demokracja poszukuje związku teorii z rzeczywistością" - możemy przeczytać na jednym z plakatów.

Grupa Loesje narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. W Polsce pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w latach 90., ale pierwsza oficjalna publikacja w języku polskim wydana została w 2006 roku. Obecnie, najbardziej popularna jest grupa warszawska, to tam, niemal na każdym kroku można trafić na charakterystyczne biało-czarne plakaty. Członkowie warszawskiej grupy prowadzą m.in. sesje kreatywnego pisania dla zorganizowanych grup, takich jak nauczyciele, i otwarte warsztaty dla wszystkich zainteresowanych twórczym spędzeniem czasu.

"Teksty, które zamieszczane są na drukach (plakatach, pocztówkach, wlepkach), tworzone są najczęściej w ramach warsztatów kreatywnego pisania, a ich celem jest dzielenie się pomysłami i ideami, wyrażenie własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów. Warsztaty Loesje to okazja do wyrażania swoich poglądów oraz inspiracja do działania, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu" - informuje miasto Międzyrzec Podlaski i już deklaruje, że w przyszłości Loesje będzie w mieście jeszcze bardziej widoczne i częściej spotykane.

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male