YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Majówka z Unitami

10 maja 2014 11:57:53 | autor: red.
Mieszkańcy Drelowa mieli okazje jeszcze raz przeżyć Wielką Rekonstrukcję Męczeństwa Unitów Drelowskich. W niedzielę, 4 maja, na plenerowej imprezie zaprezentowano fragmenty filmu nakręconego podczas rekonstrukcji.

Majówkę zorganizowały wspólnie parafia Najświętszej Maryi Panny w Drelowie, Samorząd Gminy Drelów oraz Gimnazjum nr 1 im. Unitów Drelowskich. Pomimo niesprzyjającej pogody chętnych do udziału w imprezie nie brakowało. Wśród nich byli m.in. uczestnicy rekonstrukcji i strażacy, którzy zabezpieczali to widowisko. Dla nich była to szansa na obejrzenie inscenizacji, w której brali udział.

Na majówkę przybyli także reżyserzy rekonstrukcji – Bożena i Jacek Dragunowie. Lubelscy aktorzy odczytali opowiadanie Stefana Żeromskiego „Do swego Boga” o tragedii unitów.

Fabularyzowany dokument z inscenizacji, którego fragmenty zaprezentowano będzie wykorzystany do promocji gminy. Wójt Piotr Kazimierski chce rozdać 500 płyt z filmem. Myśli także o uhonorowaniu pomnikiem Szymona Pawluka, unickiego przywódcy. Tej postaci będzie poświęcona naukowa sesja podczas tegorocznych Dni Drelowa. Powstanie także komputerowa baza wiedzy o unitach drelowskich. Historycznie udokumentowane informacje znajdą się m.in. na stronach internetowych gminy, gimnazjum i parafii.


Majówka z Unitami Drelowskimi


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male