Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9.1°C
Kontakt
Region

Miał być łatwy zysk, była dotkliwa strata

4 lutego 2021 09:09 | autor: redakcja

Policja poinformowała o kolejnych osobach, które skusiła oferta rzekomego doradcy finansowego, namawiającego do inwestycji w kryptowaluty. Mieszkanka gminy Kąkolewnica straciła ponad 60 tysięcy złotych.

Kilka dni temu informowaliśmy o mieszkance Międzyrzeca, która straciła ponad 20 tysięcy złotych . Szybko okazało się, że to nie jedyna osoba, która padła ofiara oszustów.

Na początku lutego o pomoc do policji zwróciła się 32-letnia mieszkanka gminy Kąkolewnica. Kobieta poinformowała, że w grudniu ubiegłego roku za pomocą portalu społecznościowego nawiązała kontakt z firmą z Warszawy, która oferowała zyski po zainwestowaniu pieniędzy.

Współpracę z firmą miała rozpocząć wpłata 200 dolarów, które miały być zainwestowane na giełdzie. Mieszkanka gminy Kąkolewnica uległa namowom i przekazała przedstawicielowi warszawskiej firmy swoje dane wrażliwe. Za namową rzekomego doradcy finansowego przesłała zdjęcie swojego dowodu osobistego oraz karty bankomatowej.

Po kilku dniach od pierwszej inwestycji z kobietą skontaktował się pracownik firmy, który zaproponował wzięcie kredytu w wysokości 45 tysięcy złotych w celu zainwestowania i zwiększenia zysków. Kobieta poinformowała, że nie posiada takiej zdolności kredytowej. Otrzymała jednak zapewnienie, że przedstawiciel firmy wszystkim się zajmie i załatwi kredyt. Jej rolą będzie tylko przekazanie kodu zatwierdzającego kredyt, który otrzyma na swój numer telefonu.

32-latka instruowana przez doradcę finansowego wykonała wszystkie polecenia. Na jej konto trafiły pieniądze, które zgodnie z instrukcją w kilku transzach przelała na konto wskazane przez doradcę. Później okazało się, że pieniądze z drugiego konta kobiety bez jej zgody również zostały przelane na konto warszawskiej firmy.

Mieszkanka gminy Kąkolewnica straciła w ten sposób prawie 63 tysiące złotych.

Zgłoszenie o podobnym oszustwie przyjęli także policjanci z Białej Podlaskiej. Mieszkanka tego miasta zainteresowana kryptowalutą znalazła w sieci platformę, za pomocą której miała inwestować pieniądze. Przy próbie założenia konta pokrzywdzona podała swoje dane. Po tym zadzwoniła do niej nieznana kobieta twierdząc, że będzie jej doradcą inwestycyjnym.

By zakończyć rejestrację pokrzywdzona przesłała skany swoich dokumentów. Niestety, działając za namową „doradcy” zainstalowała na swoim komputerze program do zdalnego sterowania. Miał on służyć sprawdzeniu przez doradcę dostępnych środków oraz pomocy w inwestowaniu na platformie.

Pokrzywdzona zalogowała się na swoim koncie bankowym, jednak wszystkie operacje wykonywała telefoniczna rozmówczyni. Kobieta widząc na platformie inwestycyjnej stan konta, zarobione pieniądze oraz wysokość marży, nie podejrzewała, że padła ofiarą oszustów.

W ciągu następnych dni z pokrzywdzoną kontaktowała się kolejna osoba wskazując zyski z inwestycji i konieczność przelania ich na konto zgłaszającej. Wówczas ponownie wszystkie operacje wykonywał telefoniczny rozmówca. Gdy pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustów sprawę zgłosiła bialskim policjantom. W wyniku działalności fałszywych konsultantów straciła niemal 40 tysięcy złotych.

Bialscy policjanci przyjęli również zawiadomienie dotyczące usiłowania innego oszustwa. W tym przypadku sprawca skontaktował się z mieszkanką miasta podając się za pracownika działu bezpieczeństwa jej banku. Nakłaniał ją, by zainstalowała w swoim telefonie, przy pomocy którego  korzysta z usług bankowych, aplikację służącą do zdalnego łączenia się z innym urządzeniem. Kobieta podejrzewając, że ma do czynienia z oszustami rozłączyła się. Po tym skontaktowała się z działem obsługi klienta w banku potwierdzając swoje przypuszczenia.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (9 lutego 2021 20:38)
    Amatorzy
    jak ktoś głupi i nie myśli to zawsze bedzie okradany ,skany komus dawać dowodu to głupota to raz a 2 nikt nie bedzie bogaczem za 200 dolarów .Kto normalny ufa obcym ludziom tylko idiota chyba albo cymbał .Zabawa z kody kredyty to wiadomo że to jakis wał
    autor: Gość

    (4 lutego 2021 22:01)
    I w takim przypadku Policja nie powinna przyjmować zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, olać to skośnym sikiem!!! Nic nie robić, zainwestować równowartość 200 dolarów i za dwa tygodnie być "milionerką", każdy nierób by tak chciał ale życie płata figle bo cwaniara trafiła na cwańszych od siebie !!! Kto w dzisiejszych czasach da komuś coś za darmo ??? Jest jeden wyjątek , bezdomny Pan Stanisław co ofiarował z sreca dwie fury ojcu Tadeuszowi z Torunia ale szybko zmarł biedaczysko i szczegółów nikomu nie powie.
    autor: gość

    (4 lutego 2021 10:15)
    A ja zawsze dziwiłam się staruszkom,że pomimo tyłu ostrzeżeń w mediach dawali się oszukać.
    autor: Gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny