Dzięki wprowadzeniu danych uchodźców z Ukrainy do rejestru PESEL zostanie potwierdzona ich tożsamość, a to ułatwi im funkcjonowanie w naszym kraju. Dzięki takiemu numerowi dziecko ukraińskie będzie mogło chodzić do bezpłatnej państwowej placówki, a jego rodzice będą mogli założyć konto w banku czy leczyć się w publicznym szpitalu. Ponadto PESEL umożliwi korzystanie z różnych świadczeń i wnioskowanie o jednorazową pomoc finansową w wysokości 300 zł z przeznaczeniem na utrzymanie.
W Międzyrzecu wnioski przyjmowane są w Urzędzie Stanu Cywilnego. Do wtorku, 22 marca, złożono ich 306.
W placówkach oświatowych na terenie miasta można już spotkać ukraińskie dzieci. Jedenaście maluchów zapisano do przedszkoli. Piątka uczniów rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej nr 3. Największa grupa dzieci – 62 osoby – została przyjęta do Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie będzie uczyła się w trzech utworzonych oddziałach przygotowawczych.
Te oddziały, zwane też „klasami powitalnymi” są przeznaczone dla uczniów nie znających języka polskiego w stopniu wystarczającym do nauki lub mających trudności z adaptacją po przybyciu z zagranicy.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny