Poszczególne etapy maturalnego maratonu nadal trwają i od 7 maja absolwenci zmagają się z rozszerzonym zakresem wybranych przedmiotów. Każdy z nich zobowiązany był przystąpić do trzech egzaminów na poziomie podstawowym: język polski, matematyka i język obcy. Zmianą jest brak konieczności zdawania testów na poziomie rozszerzonym, choć przeważająca część międzyrzeckich maturzystów zdecydowała się na tę formę sprawdzenia swojej dotychczasowej wiedzy. Ułatwieniem jest dla nich również brak egzaminów ustnych, które obowiązywały w latach ubiegłych.
Z uprawnionych 211 tegorocznych absolwentów trzech międzyrzeckich szkół do egzaminu dojrzałości przystąpiło 185 osób, w tym wszyscy uczniowie liceum i zespołu szkół ekonomicznych oraz 1/3 uczniów zespołu szkół technicznych i 20 jej absolwentów z lat ubiegłych. Zapytaliśmy społeczność szkolną o dotychczasowy przebieg matury, pierwsze wrażenia i ocenę zarówno zakresu merytorycznego tegorocznego egzaminu, jak i stopnia jego trudności.
Na 96 uprawnionych maturę zdaje 96 osób. Zdecydowana większość wybrała język angielski, tylko pojedyncze przypadki dotyczą języków niemieckiego i rosyjskiego. Choć poziom rozszerzony w tym roku nie jest obowiązkowy, wszyscy przystępujący do matury wybrali dodatkowe formy sprawdzenia wiedzy, przy czym zauważalna jest preferencja geografii i biologii. - W tym roku jest o tyle łatwiej, że nie ma egzaminów ustnych, decydują się na nie wyłącznie osoby, którym są one potrzebne do rekrutacji na studia. W mojej ocenie tegoroczne wymagania są delikatnie niższe niż w poprzednich latach - zauważa dyrektor Artur Grzyb . Fakt ten potwierdzają również sami absolwenci tej szkoły, dodatkowo zauważając, że systematyczna praca przez ostatnie lata, analiza pytań maturalnych z ubiegłych roczników oraz porządne przygotowanie pozwalają poradzić sobie z większością zagadnień. - W porównaniu do poprzednich lat poziom matur był minimalnie niższy, ale jeśli uczeń systematycznie i rzetelnie przygotowywał się do matury to poradził sobie z zadaniami. Jednak język polski i angielski okazał się trochę trudniejszy niż na próbie, a wyzwaniem okazał się polski, ponieważ część testowa zawierała podchwytliwe pytania. Na maturze z polskiego wybrałam temat pierwszy o wpływie ambicji na osiąganie zamierzonego celu - dzieli się z nami swoimi wrażeniami uczennica LO Aleksandra . - Poziom trudności był podobny do ostatnich lat - ocenia natomiast jej szkolny kolega Stanisław . - Trudniej było się przygotować do matury, patrząc na wcześniejsze lata, a największym wyzwaniem był angielski podstawowy . Zdając język polski uczeń również zdecydował się na temat z "Lalki", który, jak się okazuje, stał się wyborem większości uczniów w każdej z miejscowych szkół.
Na 75 uprawnionych maturę zdaje 75 osób. Zdecydowana większość wybrała język angielski, również na poziomie rozszerzonym, natomiast 5 osób zdaje język niemiecki i ok. 20 język rosyjski. Młodzież równomiernie rozłożyła swoje zainteresowania na poszczególne przedmioty w zakresie rozszerzonym, zauważalna jest preferencja języka angielskiego, informatyki i geografii. - Wszystko przebiega sprawnie, bez zakłóceń. Uważam że w tym roku jest łatwiej, ponieważ nie ma egzaminów ustnych . W rozmowach z uczniami wychodzi, że matura jest w tym roku dość łatwa, są dobrze przygotowani i wychodzą zadowoleni - przekonuje dyrektor Robert Piotr Matejek .
Na 40 osób uprawnionych maturę zdaje 14 uczniów, dodatkowo 20 absolwentów z lat ubiegłych. Uczniowie zaliczają przede wszystkim egzaminy podstawowe, językiem obcym jest tylko angielski. Kilku z nich zdecydowało się na inne przedmioty, takie jak np. angielski rozszerzony (6 osób), matematyka (4) lub fizyka (2). - Są to pojedyncze osoby, które wiążą swoją przyszłość ze studiami wyższymi. Na pewno matematyka może wyrządzić pewne szkody w zdawalności naszych uczniów, natomiast jeśli chodzi o język polski i angielski sądzę, że uczniowie byli dość dobrze przygotowani. W najgorszej sytuacji znaleźli się niestety absolwenci technikum, którzy od drugiego semestru trzeciej klasy byli na nauczaniu zdalnym. Myślę, że obniżenie wymagań to dobre posunięcie Ministerstwa Edukacji Narodowej - podsumowuje dyrektor Arkadiusz Stefaniuk .
Najwięcej emocji wśród maturzystów wzbudziły jak każdego roku tematy pisemne z języka polskiego. Własna wypowiedź opierała się o rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub na analizie tekstu poetyckiego. Tematy rozprawek odwoływały się do "Lalki" Bolesława Prusa i "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta, przy czym w pierwszym przypadku należało wypowiedzieć się odnośnie ambicji i jej wpływu na osiąganie celu. W drugim przypadku trzeba było ocenić, czy miasto jest dla człowieka dobre czy złe i tutaj punktem wyjścia był fragment "Ziemi obiecanej". Maturzyści mogli również zdecydować się na analizę wiersza "Strych" Beaty Obertyńskiej. - Wybrałam temat pierwszy, ponieważ byłam dobrze przygotowana jeśli chodzi o opracowanie "Lalki". Ta lektura nie była zaskoczeniem, ponieważ młodzież szybko wykalkulowała sobie, że "Dziady" i "Wesele" pojawiły się w poprzednich latach, więc teraz padło na "Lalkę" - wyjaśnia Aleksandra . Lektura ta, jak zauważają zgodnie trzej dyrektorzy międzyrzeckich placówek oświatowych, była do przewidzenia i uczniowie nie powinni mieć problemu z wybrnięciem z tego zadania. Jej powtarzalność nie jest dla zdających niczym zaskakującym i można się jej uczyć wręcz w ciemno. Fenomenem jest natomiast bogactwo zagadnień i wątków, ponieważ książkę tę można analizować w wielu różnych wymiarach. Biorąc pod uwagę ubiegłe lata można mniemać, że kolejne roczniki również zmierzą się z jej ponadczasowością. Sami zdający i ich opiekunowie nie kryją jednak znudzenia tym tematem i zauważają, że jest wiele innych wartościowych pozycji książkowych, które warto szerzej zanalizować. Najrzadziej wybieraną formą wypowiedzi jest analiza wiersza, ponieważ, jak sugerują opiekunowie maturzystów, trudno jest trafić w klucz odpowiedzi, głównie dlatego, że odbiór treści jest czymś bardzo indywidualnym i nie ma narzuconego zagadnienia, do którego łatwiej się odnieść.
Więcej kłopotów sprawiła matematyka, choć usłyszeliśmy opinie, że była dość ogólna i raczej łatwa w porównaniu do lat ubiegłych.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny