Międzyrzec pamięta!

Aktualności 1 zdjęcie

16 listopada międzyrzeczanie zebrali się przy pomniku Bohaterów Miasta, aby uczcić pamięć o poległych i pomordowanych podczas Krwawych Dni Międzyrzeca.

To już 105 rocznica tych wydarzeń. Od blisko 30 lat upamiętnia je Marsz – Patrol, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

>>>> XXVIII Marsz Patrol <<<<

Podobnie jak w minionych latach przy pomniku Bohaterów Miasta odbył się apel poległych, a delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz dyrektor bialskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Bogusz. Władze miasta reprezentował zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk.

W 1918 roku Niemcy zabili stacjonujących w Międzyrzecu żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, po czym przez kilka dni terroryzowali miasto, mordując bezbronnych mieszkańców.

- Wydarzenia znane pod nazwą Krwawych Dni Międzyrzeca pokazały bezmiar barbarzyństwa niemieckich okupantów. Niemcy tutaj dokonali masakry ludności, która domagała się, żeby również ich miasto było wolne i należało do odradzającego się państwa polskiego - mówił wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

Dodaj komentarz:
Dodaj swój komentarz:


Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte

25 listopada 2023 09:00
Nic dziwnego że się pchają, zobacz raczej jakie mamy zidiociale społeczeństwo,które najpierw do Parlamentu europejskiego teraz do naszego wybrało kolaborantów, sprzedawczyków i starych sekretarzy PZPR.
autor: gość

24 listopada 2023 19:04
Świnie na niemieckim żołdzie właśnie pchają się do koryt.
autor: gość

24 listopada 2023 18:57
Jacku to już w poniedziałek na wiejską pan doktor czeka.
autor: gość

24 listopada 2023 18:25
Takie tam
Powiem jedno. Bardzo Cię żałuje, ale urojenia można leczyć. Zdrówka życzę.
autor: Jacek

24 listopada 2023 18:06
Niemcy za wszelką cenę chcą wprowadzić Euro i przejąć polskie zasoby złota z NBP i przewieźć do Frankfurtu, nie mało bo to jest 314 ton. Dlatego szczuje się na Prof. Glapińskiego i wymyśla niestworzone historie bo ten się nie zgadza. Podobnie z Obajtkiem, bo ORLEN za silny i konkurencyjny dla Niemcow. PO lemingi to łykają.
autor: gość

24 listopada 2023 18:02
Takie tam
Ciekaw jestem, co taki pisior powie, jak zobaczy w TVP (na dniach z reżimowej TVPIS zrobi się publiczna), że jego wspaniały PIS niczym innym się nie zajmował jak tylko przekręty, złodziejstwo i inne niegodziwości. Ciekawe czy taki pisior cokolwiek zrozumie, szczerze mówiąc wątpie....
autor: Jacek

24 listopada 2023 14:49
Zawsze warto przypominać, że to Niemcy sponsorują tuskową ferajnę.
autor: gość

24 listopada 2023 10:21
He
3 razy wymieniasz w swoim poście pis a później gadasz coś o sponsorowaniu :D
autor: Xoxo

23 listopada 2023 18:45
Dziękuję Panu Nauczycielowi za organizację. Dziękuję Pani dyrektor z PiS za udział i oddanie hołdu. Dziękuje zastępcy Wojewody z PiS, za obecność, oddanie hołdu i szacunku. Dziękuje działaczom PiS za oddanie hołdu, harcerzom i harcerkom. A nieobecnych proszę o zastanowienie się co jest ważniejsze - hołd poległym, czy marsze sponsorowane.
autor: gość

Podobne artykuły: